Hokejový film – tyhle pořady prostě musíte vidět

Hokejové mistrovství světa je v plném proudu a tak rozhodně není od věci připomenout si skvělé pořady, které se tomuto úžasnému a tvrdému sportu věnují. Hokejová historie je doslova nacpaná pohádkovými příběhy. Prostředí tohoto sportu je i vděčným námětem pro filmaře. Pojďte se s námi podívat na hokejový film.

Hokejový zázrak (2004)

Hokejový film

Zdroj: Walt Disney

Snímek režiséra Gavina O´Connora s Kurtem Russellem v hlavní roli vypráví jeden z nejslavnějších hokejových příběhů všech dob. Na konci 70. let mezinárodnímu hokeji vládl Sovětský svaz. Byl prakticky neporazitelný a zářili v něm hvězdy jako Vladimír Tretiak. Jenomže americký hokejový trenér Herb Brooks přišel s plánem, jak sovětskou mašinu zastavit. Svůj tým pro Olympijské hry v roce 1980 sestavil výlučně z mladíků, které několik měsíců bez přestávky bezcitně trénoval s jediným cílem. Konečně sesadit sověty z hokejového trůnu. To se mu nakonec skutečně v roce 1980 podařilo. Vzájemnému zápasu USA a Sovětského svazu se od té doby přezívá Zázrak na ledě. Tým bezejmených tehdy porazil nejlepší hokejový tým světa. Opravdu skvělý hokejový film!

Lajna (2017)

Zdroj: Obbod TV

V roce 2017 spatřil světlo světa český hokejový seriál Lajna s Jiřím Langmajerem v hlavní roli. Fiktivní trenér a bývalý skvělý hokejista Hrouzek, jehož život je nápadně podobný příběhům, které kolují o Vladimíru Růžičkovi, odchází trénovat do druhé ligy Havířov. Do tohoto města přichází se svým synem, obrovským egem, jasnou hokejovou představou a velkoměstskými manýry. Jeho přítelkyně, bývalá striptérka zvyklá na luxus, prochází peklem, stejně jako jeho dospívající syn, který musí snášet nadměrné tréninkové dávky. Přesto vše je Lajna především parodickým pořadem, který si dělá legraci z českých hokejových poměrů. Dá se označit i za trefnou kritiku. Druhá série je už trochu o něčem jiném. Trenér Hrouzek se vrací do své milované Slávie snaží se jí znovu dotáhnout do první ligy. I tak si ale divák užije slušnou porci zábavy. A v plánu je i 3. série.

Pásky z Nagana (2018)

Zdroj: Česká televize

V roce 2018 vyšel fantastický dokument o jednom z největších sportovních vítězství České republiky obecně. Pořad, ve kterém vystupují hvězdy jako Jaromír Jágr, nebo Eric Lindros uvádí v roli vypravěče Giancarlo Esposito. Snímek režíroval Ondřej Hudeček a kladná hodnocení a vstřícný postoj si vysloužil i u zámořských kritiků. Dokument je skvěle poskládaný, věnuje se několika hlavním hrdinů a české vítězství na turnaji století staví do souvislostí. Nejeden divák na konci uroní slzu a s láskou si zavzpomíná na skvělé zážitky, které tehdy hokejový výběr České republiky přinesl celému národu. S trochou nadsázky můžeme tento dokument přirovnat k filmu Hokejový zázrak.

Mystery, Aljaška (1999)

Zdroj: Hollywood Pictures

Fiktivní příběh vypráví o malinkém městečku ve státu Aljaška. Doslova všichni zde žijí hokejem a vzájemnými víkendovými zápasy. Obyvatelé samozřejmě mají své vlastní problémy, ale všechny je spojuje hokej. A když se naskytne možnost sehrát exhibiční zápas se slavnými New York Rangers, místní dají do organizace i hry naprosto vše. Tento vymyšlený příběh s Russelem Crowe v hlavní roli je více pravděpodobný, než by se mohlo divákům zdát. V počátcích NHL šlo o celkem běžnou záležitost, díky které hokejový svět objevil několik hvězd. Jako příklad můžeme uvést legendárního brankáře Vezinu, po kterém je pojmenována cela pro nejlepšího brankáře nejprestižnější ligy světa.

Pokud vás napadá další hokejový film, nebo seriál, který postrádáte v našem stručném výčtu, budeme moc rádi, pokud nám dáte vědět do komentářů.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)