Cesta za podobou Klonových válek z roku 2008 byla složitější, než se snad může na první pohled zdát. Již v roce 2003 byl uveden stejnojmenný pořad určený především nejmladším divákům. Jednalo se o 25 epizod o délce 3. až 12. minut a seriál Klonové války zaznamenal úspěch díky jednoduché animaci, srozumitelném ději a své údernosti. Do světa Star Wars přinesl i několik nových zajímavých postav, a tak nic nebránilo tomu, aby George Lucas v roce 2008 rozjel Klonové války od znova a ve velkém.
Mezi Klony útočí a Pomstou Sithů
V roce 2008 nejprve přišel do kin animovaný snímek Star Wars: Klonové války, který je zároveň i pilotním dílem remaku seriálu Klonové války. Diváci se dočkali totálně odlišné a propracovanější animace, a ačkoliv dějová linka a její průběh jsou vlastně identické, Klonové války z roku 2008 zabíhají do mnohem větších podrobností a více se věnují proměnám hlavních postav mezi epizodami II. a III.
Největší přínos: Ahsoka Thano
Seriál Klonové války se nakonec dočkal 7 sérií. V případě posledních dvou šlo o řady s méně epizodami, než u prvních 5. Pořad se orientuje především na menší diváky, ale zaručeně potěší i zatvrzelé fanoušky Star Wars. Jeho asi největším a nejvýraznějším příspěvkem do tohoto universa je postava Ahsoky Thano. Ta se objevila i v dalším Star Wars animovaném seriálu Rebels a dokonce i v hraném Mandalorianovi.
Až moc animované akce
Klonové války jsou velice akční, často možná až moc. Zejména v některých sériích je nových postav až příliš a divák se ve výsledku v pořadu celkem obtížně orientuje. Naopak snaha tvůrců o rozšíření a podrobnější vykreslení válečných událostí a intrik vedoucích ke konci galaktické republiky by se dala označit za trefu do černého. Fanoušky po celém světě určitě potěšila i skutečnost, že se některé epizody výrazně orientují na vedlejší hrdiny filmové série, jako je Mace Windu, nebo mistr Yoda. Na obrazovky se také vrátil sithský zabiják Darth Maul z epizody I.
Spousta dějových linek
Na Klonových válkách se podílel téměř nekonečný zástup různých režisérů. Tvůrci rozjeli obrovské množství dějových linek a v závěru seriálu je cítit poněkud marná snaha vše uspokojivě ukončit. Zajímavé koncovky se tak bohužel dočkal jenom zlomek postav. Klonové války jsou výrazně orientovány na animovanou akci, bohužel, ta diváka při sledování brzy přestane bavit, což je výrazně cítit okolo 4. série. Naštěstí se pro závěr seriálu podařilo tvůrcům všemu vdechnout nový nádech a pořad nakonec ze slepé uličky relativně úspěšně vyvést.
Ideální k bezmyšlenkovitému odpočinku
Klonové války jsou ideální volbou pro mladší diváky. Určitě nebudete zklamání, když si je pustíte doma jen tak jako kulisu, nebo jako něco, u čeho nemusíte přemýšlet. Jenom je občas potřeba být ke všemu trošku benevolentnější.