Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie

Piráti z Karibiku, a především postava Jacka Sparrowa, si díky prvním dvou snímkům získali obrovskou přízeň diváků a obecně i dobré hodnocení. Trojka s podnázvem Na konci světa přímo navazuje na události z druhého dílu.

Na konci světa

Zdroj: Disney

Místo přesvědčivého zakončení další a další postavy

Tvůrci v Truhle mrtvého muže rozjeli neuvěřitelné množství příběhů. Objevili se hned dva nový záporáci a řada dalších postav. Štáb si tak zadělal na obrovský problém, protože musel v Na konci světa ukončit obrovské množství dějových linek. Elizabeth, Will a Barbosa nejprve musí dostat Jacka z říše Daviho Jonese. K tomu potřebují mapu od asijského piráta (ačkoliv je ve 2. dílu jasně řečeno, že Barbosa tamní vody zná) a vydávají se proto do Singapuru.

Zdroj: Disney

Pirátský sněm a Elizabeth králem

Východoindická společnost se mezitím snaží zlikvidovat absolutně všechny, kdo mají s pirátstvím něco společného. Věší i malé děti a samozřejmě se objevují v Singapuru ve stejnou chvíli, jako hrdinové. Tvůrci se snaží, aby prakticky všechny postavy hrály na několik stran. Nakonec se ovšem podaří Jacka osvobodit a všichni spěchají na pirátský sněm, kde se sejdou všichni pirátští vůdcové, aby se pokusili domluvit na společném postupu proti Východoindické. Barbosa osvobodí pradávnou bohyni moří, která je samozřejmě onou milenkou Davyho Jonese, kvůli které si vyřízl srdce a Černá perla se střetává s Bludným Holanďanem v závěrečné bitvě o vše.

Zdroj: Disney

Vše je překombinované a špatně uzavřené

Takto vypsaný děj vypadá poměrně jednoduše, ale opak je pravdou. Motivace jednotlivých postav jsou neuvěřitelné, zápletky vágní a už při prvním sledování máte pocit, že štáb třetí piráty přecpal vším možným, jen ne tím, proč diváci celou sérii začali milovat. Na příklad pamatujete si na Krakena? Tak jeho příběh je ve trojce ukončen prostě tím, že ho Becket nařídil Jonesovi zabít. Kraken leží na pobřeží jakéhosi ostrova, kde prostě hnije jeho mrtvola.

Zdroj: Disney

Násilné ukončování linek

Zajímavé dějové linky jsou takto násilně ukončeny, aby tvůrci mohli vložit do filmu hovadiny, jako příběh o 9. tolarech, mořské bohyni, čínském pirátovi, který předá svojí pozici Elizabeth. Její postava je zde zcela jednoznačně tím nejhorším, co film potkalo. Tvůrci z ní totiž udělají super ženu, pirátského krále, ale přitom se snaží z ní dělat naivní cácorku, která bezhlavě miluje Willa.

Na palubě nakloněné o 90 stupňů stále stojíte rovně

Příšerným zklamáním je i závěrečná bitva, kdy se utkává Perla s Holanďanem uprostřed vodního víru, prakticky při sklonu 90 stupňů, což absolutně nikomu na palubě nevadí. Souboje nejsou dobré a působí ještě hůř. Vrcholem je situace, kdy Barbosa šermuje se 3 nepřáteli najednou a do toho oddává Willa s Elizabeth.

Zdroj: Disney

Herci neměli šanci zazářit

Tento film bohužel nezachraňují ani herecké výkony. Nedá se říct, že by někdo podal vyloženě špatný výkon, ale není zde ani nic nadstandartního. Jack Sparrow (Johny Depp) působí jaksi ohraně, názorové proměny Daviho Jonese by přesvědčivě nedokázal ztvárnit žádný herec na světě. Keira Knightley v celém filmu vystřídá celé dva výrazy, ale nemůžeme říct, že by za to mohla ona. Na vině jsou totiž tvůrci, kteří její postavu pro tento díly napsali doslova otřesně. Orlando Bloom jako Will je snad jedinou výrazněji pozitivní věcí. Tvůrci se zde nebáli Willa vykreslit jako někoho, kdo slepě baží pouze po tom, aby osvobodil svého otce a Orlando Bloom takovéhoto Willa ztvárnil úspěšně.

Zdroj: Disney

Špatně napsaný děj je kamenem úrazu

Celkově jsou Piráti z Karibiku: Na konci světa nejhorším dílem úvodní trilogie. Snímek se nedrží toho, co získalo sérii úspěch. Film sice možná pobaví troškou vtipných hlášek, ale to nestačí. Po filmařské stránce je příběh špatně napsaný a prakticky ničemu v něm doopravdy nevěříte. Divák má ve finále problém vžít se do postav a výsledkem je, že vám Na konci světa při sledování utíká opravdu velice pomalu. Jednodušeji řečeno: Mnoho dějových linek, zajícova smrt.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)