Mamma Mia! (2008) úspěšný filmový muzikál s písněmi od skandinávské skupiny

Nápad na muzikál postavený na písních světoznámé švédské hudební skupiny ABBA byl v roce 2008 přetaven do celovečerního filmu s příznačným názvem Mamma Mia! Scénáristka Catherine Johnson spolu s režisérkou Phyllidou Lloyd poslaly do světa bláznivou a romantickou hudební komedii, prosycenou chytlavými songy a okořeněnou hvězdným obsazením.

A bude svatba

Mamma Mia

Zdroj: Netflix

Sophie (Amanda Seyfired) je dvacet, žije šťastně na řeckém ostrůvku se svojí matkou Donnou (Meryl Streep) v ne příliš prosperujícím hotýlku, který Donna svépomocí udržuje. Sophie a její snoubenec Sky (Dominic Cooper) plánují svatbu, podnikavou dívku ale víc, než svatební přípravy, zajímá, kdo jí povede k oltáři. Z nalezeného deníku svojí matky totiž zjistila, že adepti na jejího dosud neznámého otce jsou hned tři. A protože od matky se jméno toho jediného pravého dozvědět nemůže, pozve je potají na svojí veselku všechny. Vedle dvou potrhlých Doniných kamarádek Tanyi (Christine Baranski) a Rosie (Julie Walters) z mládí tak na ostrov uprostřed svatebních příprav přijíždí Sam (Pierse Brosnan), Harry (Colin Firth) a Bill (Stellan Skarsgard) – tři muži, jejichž cesty se před dvaceti lety zkřížily s osudem Donny, a Sophie oživuje dávný příběh v naději, že se jí podaří dopátrat, kdo z nich je její otec. Jak už to ale bývá nejen na filmovém plátně, nic není tak snadné, jak by se mohlo zdát…

Sázka na jistotu?

Zdroj: Netflix

Přestože do hlavních rolí Donny a Sama byli obsazeni Meryl Streep a Pierce Brosnan, úplná sázka na jistotu to vážně nebyla. Autorský tým totiž trval na tom, že notoricky známé písně skupiny ABBA budou protagonisté sami přezpívávat. Logicky tedy vyvstala otázka, jestli to nebude celému záměru na škodu. Řeknu to rovnou – nebylo. Film je (právě i díky muzice) tak dynamický, děj krásně jednotlivé songy navazuje a všichni (doslova všichni, včetně komparzu) herci jsou tak přirození a skuteční, že na vás živelnost a radost tryská doslova s každou notou. Romantické prostředí omšelého hotýlku, moře, pláží a svatebních příprav pak dotáhne zbytek.  Aranžmá jednotlivých songů je tak přesvědčivé a písně chytlavé, že máte místy chuť vyskočit z gauče a přidat se. Při tom všem ale netrpí ani dějová linka, která tvoří páteř celého filmového příběhu. Možná nejsou všechny odzpívané tóny úplně jisté, a příběh sám o sobě snad může připadat někomu banální. Jenomže v letní muzikálové komedii zkrátka tohle není až tak úplně podstatné. Skvělá zábava pro celou rodinu, dvě hodiny, které díky emotivní atmosféře a chytlavým písním prožijete na pláži, kde se budete autenticky radovat i dojímat spolu s hrdiny.

Zdroj: Netflix

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)