Jak se budí princezny

Těžko uvěřit, že tento československý film na motivy pohádky Šípková Růženka, slaví letos již čtyřicáté druhé narozeniny. Na plátna byla pohádka  Jak se budí princezny (podle scénáře Bohumily Zelenkové) uvedena na jaře roku 1978. Ke skutečnosti, že patří i po čtyřech dekádách stále k těm nejoblíbenějším, bezpochyby přispěla režie mistra pohádek Václava Vorlíčka, stejně jako krásné letní exteriéry i interiéry (točilo se například na hradech Křivoklát či Pernštejn) a v neposlední řadě vedle hereckých výkonů i nezapomenutelná hudba Karla Svobody včetně ústřední melodie – písně Jdi za štěstím v podání Karla Gotta.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Dvě sestry

Samotný příběh je notoricky známý. Královským rodičům (Jiří Sovák a Milena Dvorská) se narodí vymodlená dcerka (Marie Horáková), kterou pojmenují Růženka (jak také jinak v Růžovém království). Svoji novorozenou dceru doveze královna ukázat i svojí starší sestře Melánii, která nežije u královského dvora a je sžírána dávnou křivdou – to ona měla kralovat po boku krále, ten se však zamiloval právě do její mladší sestry Elišky. Královna tedy nese ukázat malou Růženku sestře, a doufá, že se stará jizva již zacelila a vztahy se narozením dítěte – Melániiny neteře, urovnají. K tomu ovšem nedojde a starší setra Růženku proklíná a prorokuje jí, že v den jejích šestnáctých narozenin, se píchne do prstu a usne navěky. Tuto zlou kletbu zmírní laskavá stará chůva, která Růžence do peřinky zašeptá, že láska je silnější, než smrt.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Dva bratři

Růženka šťastně roste jako z vody, až se blíží její šestnácté narozeniny. Král se rozhodne Růženku provdat, domnívá se, že tím kletbu zlomí. Pozve tedy nápadníka ze sousedního království, který s celou rodinou a doprovodem přijíždí na námluvy. Královští rodiče přiváží dva své syny – staršího Jiřího (Jan Kraus) a mladšího Jaroslava (Jan Hrušínský). Sebejistý, hýčkaný a samolibý Jiří se snaží na Růženku zapůsobit svým osobitým způsobem – předvádí se a holedbá. A historie se opakuje – Růženka se skutečně zamiluje, ale do skromného a hodného Jaroslava, který je zvyklý poslušně stát ve stínu staršího bratra, plnit jeho rozmarná přání a realizovat jeho nesmyslné nápady. A protože Růženka není hloupá, a navíc je také doopravdy zamilovaná, ze zasnoubení s Jiřím skutečně sejde a celá jeho rodina uraženě odjíždí. V Růžovém království jsou vypleněny všechny růžové keře a rostliny s trny, dokonce i ostré předměty jsou zničeny. Růženka je hlídána na každém kroku, přesto se samozřejmě píchne o růžový trn. Usne, a s ní i celé království. Tedy až na včelaře Jakuba (Václav Postránecký), který právě odváží včely za hranice království. Je tedy na čase, zavolat na pomoc Jaroslava, aby se pokusil kletbu zlomit…

Zdroj: ceskatelevize.cz

Láska je silnější, než smrt

Prastarý příběh přepsaný do „moderní“ podoby je korunovaný skvělým humorem. Osobně jsem si velmi oblíbila linii dvou služebníků – Jaroslavova sluhy Matěje (Vladimír Menšík) a včelaře Jakuba. Přestože jsou poddaní – v podstatě hýbou dějem. Věčně hladový Matěj v medvědí kůži bojuje s princem Jiřím v předstíraném zápasu s lítou šelmou, Jakub se zase s obtížemi vydává do znepřáteleného království, aby našel prince Jaroslava a požádal ho o pomoc. Při cestě za osvobozením princezny a Růžového království je to pak právě sluha Matěj, který chlapeckého prince provází a je svědkem jeho dospění a v závěru i šťastného konce. Výborná zábava, komické situace, vtipné dialogy. A co víc – hloupost, samolibost a nabubřelost je zde vysmívána, odvaha a dobré srdce oceňováno, a zloba a zášť je vyhnána z království i bez krveprolití. Za mě jedna z nejlepších.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)