Japonci jako první lidé na světě vytvořili kráter na asteroidu

V roce 1998 chytl miliony filmových fanoušku po celém světě za srdce film Armageddon, ve kterém se skupinka horníků vedená drsným Brucem Willisem snažila zachránit naši planetu tím, že vytvoří obrovský kráter na povrchu asteroidu, který se nebezpečně rychle řítil k Zemi. V tehdejší době vypadala představa o lidmi vytvořeném kráteru na povrchu obřího vesmírného tělesa jako sci-fi. Více než dvacet let od premiéry slavného snímku se ovšem japoncům, jako prvním lidem na světě, skutečně podařilo vytvořit záměrně kráter na povrchu asteroidu.


Sonda Hayabusa 2 vystřelila projektil na asteroid Ryugu vzdálený od naší planety přes 340 milionů kilometrů. Sonda Hayabusa 2 má za cíl pomoci vědcům v pátrání po ničem menším než počátcích života a vývoji solárního systému. Japan Aerospace Exploration Agency sdělila prostřednictvím profesora Yuichi Tsudy, že se mise zdařila a část povrchu asteroidu byla změněna. To dokládají i fotografie.


Haybusa 2 byla vyslána k asteroidu již v prosinci 2014 a ke svému cíli doletěla v červnu loňského roku. Asteroidy jako Ryugu v sobě často poskytují vědcům svědectví z dob vzniku našeho solárního systému a tak měla sonda i další úkoly, jako získání vzorků minerálů z tohoto tělesa. Nyní je Hyabusa 2 připravena na návrat. Na planetu Zemi by se měla vrátit v roce 2020.

Komentujte článek