Pozor ať také nepodlehnete – V zajetí démonů

Americký mysteriózní thriller z roku 2013, který trvá přes dvě hodiny, natočil uznávaný režisér James Wan podle scénáře Chada a Carey Hayesových. Tento scénář byl inspirován skutečnými událostmi (můžeme věřit a nemusíme), ke kterým došlo v sedmdesátých letech minulého století, a spolupracovali na něm jejich přímí aktéři. Rodina Perronových, která temný příběh prožila v domě v Harrisville na Rhode Islandu a Lorraine Warrenová, která je se svým manželem Edem považována za paranormální vyšetřovatele, démonology, lovce duchů …

Nepříliš dobře situovaná rodina s pěti dcerami koupila za přijatelnou cenu rozlehlý dům (bývalou farmu) na krásném pozemku. Od samého nastěhování byl ale jejich život v domě provázen podivnými jevy, náznaky přítomnosti dalších – nehmotných obyvatel. Zprvu nepříliš obtěžujících, s přibývající intenzitou ale přerůstajícími do fyzických kontaktů až útoků na jednotlivé členy rodiny. Protože rodina neměla možnost financovat jiné bydlení, kontaktovala v momentě, kdy situace začala být skutečně ohrožující (fyzické, ale zejména psychické zdraví), manžele Warrenovy s prosbou o pomoc. Ti nejprve mapují pohnutou minulost místa, která je již staletí provázena hrůznými příhodami, nehodami a nepřirozenou smrtí. Zasazena v kulisách starého domu a okolí, se zdá být temná minulost všudypřítomná, a prolnutí ducha a kletby Bathsheby Sherman (ženy, která dům obývala v devatenáctém století a zabila tu své dítě, aby je obětovala Satanovi) se současností je téměř hmatatelné.

Další vývoj je sice nejspíš předvídatelný – Warrenovi se snaží rodině pomoci a farmu i rodinu zbavit zlých sil, je ale také překvapivý mírou intenzity a síly temných duší, mírou moci, kterou mohou nad živými uplatňovat. Nejhorší je sice zažehnáno, žádné „žili šťastně až do smrti“ se ale ani v závěru filmu nekoná. Film prostě končí v momentě hrůzného, přesto úspěšně provedeného vymítání posedlé matky rodiny. Co však následovalo dále, to už snímek neříká. Jaký byl další osud rodiny a domu, a zda zmizela přítomnost „těch z druhé strany“, se už z filmu nedozvíme.

Jestli se filmově ztvárněný příběh skutečně odehrál – nevím. Ne že bych to mohla přesvědčivě vyvrátit. Každopádně zaklínadlo „podle skutečných událostí“ funguje. Jen při té představě mě mrazí. Doprovodná hudba J. Bishara a M. Ishama atmosféru výtečně dokresluje a graduje. Za mě dobrá volba, a to i v případě, že tomuto žánru příliš neholdujete.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem
Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část
Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)
Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky