Ledová archa alias Snowpiercer (2020) je napínavý seriál plný intrik, násilí a sociálních problémů

Seriál Ledová archa od Netflixu vychází ze stejnojmenného americko-jihokorejského filmu z roku 2013. Odehrává se v postapokalyptickém světě, kde celá planeta Země zamrzla. Zbytek lidstva přežívá díky vlaku o 1 001 vagónech, který nikdy nezastavuje.

Poslední zbytky lidstva uvnitř vlaku

Zdroj: Netflix

Snowpiercer – Ledovou archu, sestrojil vizionář pan Wilford, ten je také pokládán za vládce vlaku. Wilforda již roky nikdo pořádně neviděl, ale neustále od něj přichází rozkazy a pokyny, týkající se řízení vlaku i společnosti. Stvořitel Snowpercera vše důkladně promyslel. Vymyslel kastovní systém, ve kterém již 7 let cestující žijí a pracují. Nepočítal ovšem s černými pasažéry. Tzv. zadáci, lidé, kteří se těsně před odjezdem vlaku a koncem civilizace probojovali do zadních vozů, žijí v bídě a hladu. Jsou utiskováni a brutálně trestáni. Jenomže jednoho dne je jeden z jejich vůdců, bývalý detektiv Layton, zatčen a odveden do předních částí vlaku. Pan Wilford a jeho zaměstnanci v čele s jistou Melanie, která fakticky celý vlak řídí, po něm chtějí, aby vyšetřil brutální vraždy cestujících. Andre Layton nakonec nabídku přijímá a stává se vlakovým detektivem. Během svého pátrání objeví řadu tajemství, která Ledová archa ukrývá. Uvnitř zdánlivě organizované a poslušné společnosti to totiž tajně vře a detektiv spatří příležitost, jak kastovní systém porazit na hlavu.

Seriál plný intrik a vražd

Zdroj: Netflix

Děj a uspořádání společnosti v seriálu Ledová archa může na první pohled působit poněkud chaoticky. Pokud pořadu ovšem dáte příležitost, během úvodních epizod vám vše vysvětlí. Uspořádání společnosti ve vlaku je někdy až děsivě přesvědčivé. V celé spoustě věcí připomíná naši společnost se všemi jejími zápory. Po prvotním díle, kdy si myslíte, že bohatí jsou ti zlí a chudí ti hodní, přijde dost tvrdé vystřízlivění. K hrdinovi Laytonovi se přidávají další postavy, u kterých si do poslední chvíle nemůžete být jistí, na kterou stranu se nakonec přikloní. Co se týká intrik a nástrah, pak Ledová archa v ničem nezaostává za Hrou o trůny. Zejména první řada seriálu je extrémně zamotaná a napínavá. Je zde i poměrně brutálně zobrazené násilí. Zemře celá řada sympatických vedlejších postav, ale přesto se občas neubráníte pocitu, že jsou některá rozhodnutí poněkud nelogická.

Motivace postav jsou složitější, než by se mohlo zdát

Vizuálně vypadá Ledová archa naprosto fantasticky. Tvůrci dokonale promysleli i ty nejmenší detaily vagónů a díky tomu, že je vlak dlouhý 1 001 vagónů, budete mít neustále co obdivovat. Pořad se také celkem důrazně věnuje motivacím jednotlivých postav. Díky tomu často můžeme pochopit i zdánlivě nelogická rozhodnutí, o kterých jsem psal výše. A pomyslnou třešničkou na dortu je herecké obsazení.

Dobré obsazení je polovina úspěchu

Zdroj: Netflix

V hlavních rolích se představili Daveed Diggs jako Andre Layton a Jennifer Connelly jako Melanie, kterou jsme mohli vidět ve filmech Alita: Bojový anděl, Requiem za sen, nebo Spider-Man: Homecoming. Oba jsou v seriálu naprosto výborní. Diggs jakoby se pro roli vlakového revolucionáře a idealisty narodil a Jennifer Connelly je už od prvního pohledu fantastická volba pro roli Melanie. Mistrně totiž střídá výrazy tak, že vám z ní v jednu chvíli naskakuje husí kůže a jen o scénu později ji litujete. I většina herců ve vedlejších rolích podala skvělé výkony. Za všechny bych zmínil zejména lesbickou policistku, kterou hraje Mickey Summer a Sheilu Vand jako bývalou manželku Andre Laytona. Pokud se budeme bavit o druhé sérii tohoto pořadu, musíme ještě vypíchnout Seana Beana, který zde znovu dokazuje, jak fantasticky dokáže ztvárnit roli záporáka.

Tento seriál vám můžeme doporučit

Ledová archa

Zdroj: Netflix

Ledová archa je napínavý seriál, plný zvratů, osobních dramat a dechberoucí atmosféry. Zároveň se jedná o velice zajímavé vyobrazení lidské společnosti. Tvůrci pořadu odvedli skvělou práci jak při psaní postav, tak i při práci na nejrůznějších detailech. Akční scény jsou až překvapivě přehledné a vyobrazené násilí až děsivě realistické. Film z roku 2013 i tento seriál vznikly na základě francouzského grafického románu. Ten vyšel v roce 1982 pod názvem Le Transperceneige, napsaného Jacquesem Lobem a ilustrovaného Jean-Marcem Rochettem. V jednotlivých epizodách často můžeme zaslechnout přezpívané písničky od různých interpretů. Pokud na to máte žaludek, rozhodně vám seriál Ledová archa doporučujeme.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)