Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly – v roce 2003 se zrodil legendární pirát

V roce 2003 celkem nenápadně rozvířil filmové vody snímek Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly. Tento snímek od Disneyho vzniknout celé sérii a pirátský žánr, na který se na dlouhé roky zapomnělo, znovuzrodil.

Prokletí Černé perly

Zdroj: Disney

Piráti, poklad, tajemno, zkrátka vše, co to má mít

V Karibiku číhá na poctivé námořníky nebezpečí prakticky na každém místě. Vypráví se zde legendy o zlověstných a vychytralých pirátech a jejich lodí. Ne jinak je tomu i v přístavu Port Royal. I přes otřesnou pověst sní dcera místního guvernéra o dobrodružném pirátském životě. Jako na zavolanou připlouvá do města jeden z nejslavnějších pirátů. Kapitán Jack Sparrow je proslulý lotr a podvodník. Sice je aktuálně bez lodě i posádky, to ovšem hodlá brzy změnit. Brzy totiž přijde nečekaný útok mýtické lodi Černá Perla na město. Prokletá posádka lodi unese dceru guvernéra v domnění, že jsem o potomka jejich zesnulého kumpána, a že je její krev může vykoupit z prokletí. To vše dává do běhu události, které změní poměry v celém Karibiku.

Zdroj: Disney

Do puntíku promyšlené

Děj Prokletí Černé perly je skvěle promyšlený, plná nečekaných zvratů a doslova přecpaný charismatickými postavami. Doslova zde ožívají romantické představy o pirátech a dodává jim patřičně tajemný nádech. Tvůrci se rozhodně nebáli přidat spoustu vtipů a do černého se trefili zejména při napsání postav kapitána Jacka Sparrowa a kapitána Barbossy. V Prokletí Černé perly po dějové stránce nic nepřebývá a snad právě proto se z tohoto snímku stala legenda.

Zdroj: Disney

Nádherné záběry a pravá karibský atmosféra

Je s podivem, že tvůrčí štáb natáčel na širém moři pouze 6 dní. Film je totiž doslova nacpaný nádhernými záběry na majestátní lodě, plující po moři. Díky skvěle vybraným lokalitám máte při sledování pocit, že ve vzduchu cítíte vůni lahodného karibského rumu, spalující horko i smrad ze střelného prachu. Prokletí Černé perly na vás zkrátka od prvního záběru dýchá nádhernou atmosféru, ze které ani na okamžik neupustí.

Zdroj: Disney

Legendární výkon Johnyho Deppa

Za úspěch celé pirátské série může z velké části Johny Depp, který dokonale ztvárnil kapitána Jacka Sparrowa. Původně se sice mělo jednat o vedlejší postavu, ale Johny Depp dokonale ukradl celý film pro sebe. Od jisté doby se dokonce tvrdí, že se do své role tak vžil, že už prakticky neumí zahrát nic jiného. V tomto směru je škoda, že si ve třetím pokračování Fantastických zvířat už nezahraje černokněžníka Grindelwalda. A to byla postava Jacka Sparrowa původně psána pro Hugha Jackmana.

Zdroj: Disney

Ti ostatní herci

Výkon Johnyho Deppa není rozhodně jediným, který stojí za zmínku. Orlando Bloom postavu kováře také zvládl na výbornou, stejně jako Geoffrey Rush zlého kapitána Barbossu. Geoffrey byl dokonce tak dobrý, že se v pozdějších dílech tvůrci rozhodli z něj udělat tak trochu klaďase. Jediný, kdo mi tak trochu nesedí, je Keira Knightley, nicméně to je dost možná způsobeno její postavou, která prostě má divákům, jako trochu rozmazlená šlechtična, lézt na nervy.

Zdroj: Disney

Celkově výborný film

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly je skvělý snímek, který si většina diváků ráda pouští znovu a znovu. Vtipné scénky nestárnou, stejně jako postava Jacka Sparrowa. Kupodivu i některé věci, jako pirátský kodex, skutečně existovaly. Doslova i ten nejposlednější pirát v tomto filmu má vlastní charakter a je něčím zajímavý. Na svojí dobu se dočkáme i velice slušných efektů a je opravdu pouze minimum věcí, které bychom tomuto filmu mohli vytknout. Dokonce i z některých melodií se stala kultovní záležitost.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)