Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo

Disney si jako další na paškál vzalo Mulan. Studio nás v posledních letech zásobuje hranými adaptacemi svých kultovních pohádek. V posledních letech se natočení dočkali na příklad Aladin, nebo Kráska a zvíře.

Mulan

Zdroj: Disney

Nesmyslné úpravy děje a pták fénix z Harryho Pottera

Ačkoliv ostatní filmové adaptace animovaných pohádek od Disneyho prošly pouze drobnými změnami, Mulan chvílemi působí jako kompletně překopaná. Pokud se těšíte na roztomilou dvojku červeného dráčka a cvrčka co nosí štěstí, pak máte smůlu. Místo nich dostanete hloupoučkého vojáčka na víc a ptáka fénixe, který asi zrovna letěl kolem z natáčení Harryho Pottera. Místo babičky má Mulan sestřičku, která není vtipná, ale uťápnutá a pořádně promluví až na úplném konci snímku. Místo zlých hunů/mongolů zde máme jakýsi podivný vyumělkovaný kmen nájezdníků a aby toho nebylo málo, tak se tvůrci rozhodli přidat úplně novou postavu čarodějnice, která má podobné schopnosti jako naše čínská hrdinka.

Zdroj: Disney

Místo draka fénix, místo šlechtice nuzák

Původní příběh dostal pořádně na frak, tedy snad vyjma šťastného konce. Mulan se místo generála ze slavné rodiny dočká jakéhosi nuzáka, se kterým se potká ve vojenském táboře a takto bychom mohli pokračovat do nekonečna. Původní pohádka přitom vypráví o tom, jak se hlavní hrdinka převleče za muže, a svojí pravou identitu při tom musí tajit. To je sice stejné jako ve hrané verzi, ale. Původní animák byl protkaný pohádkovými prvky a vírou v předky. Mulan si musela své schopnosti vydřít při tréninku s ostatními a vše bylo protknuto čínskou vírou v předky. V roce 2020 místo toho vyfasovala vrozené schopnosti a obrovskou dávku čchi.

Zdroj: Disney

Špatně nahrazené postavy

Pamatujete si sympatickou trojici vojáků/přátel hrdinky tohoto filmu? Každý z nich měl svojí vlastní přednost i slabinu. Kdybyste podobnou trojici hledali zde, máte smůlu. Ve finále je v hraném filmu Mulan vlastně bojovnicí za práva žen a stejně jako čarodějnice, jsou samozřejmě silnější než všichni muži okolo.

Legendární čínskou hrdinku zde ztvárnila Yifei Liu. I když herečka vypadá působivě, často postrádá veselost, až má divák občas pocit, že neumí jiné, než zarputilé výrazy. Donnie Yen jako velitel Tung do své role pasuje a jako diváci si jej oblíbíte. Pomyslným bombónkem je obsazení Jet Liho jako čínského císaře.

Zdroj: Disney

Hezky to vypadá, ale špatně působí

Ani krásná výprava a celkem obstojné herecké výkony nedokázali zachránit chatrný děj. Vše tvůrci „dorazili“ akčními scénami, kde nejrůznější postavy běhají kolmo vzhůru po desítky metrů vysokých zdech, šermují jako jediové ze Star Wars a Mulan surfuje po lavině s koněm místo prkna (musím uznat, že tohle je i v animované verzi). Vše ve finále působí jako film s Jackie Chanem bez humoru a Jackieho Chana.

Celkově je nové zpracování Mulan špatným filmem. Snad kdyby se tvůrci drželi původního animáku, podobně jako to Disney udělal u Aladina a Krásky a zvířete, mohlo vše dopadnout o mnoho lépe. Bohužel, takto vše dopadlo jako opravdu hodně smutně. A přitom předloha je až překvapivě dobrá.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)