Sledování filmů a seriálů dokáže do značné míry ovlivnit nejen kvalita videa a samotné TV, ale také další podmínky v domácnosti. Jak daleko si správně sednout k TV a proč není pravda, že v TV nic zajímavého nedávají?
Se zvětšováním úhlopříček a jejich zlevňováním se postupně mění rozložení většiny obývacích pokojů. Pryč jsou doby, kdy si lidé museli sednout co nejblíže k televizoru, jinak by na malé obrazovce nic neviděli. Plochou obrazovku má dnes doma většina z nás a ne vždy musí platit, že větší obraz znamená pouze pozitiva. Televizor je totiž dobré vybírat v kontextu místa, kde bude ke sledování docházet.
Jak daleko sedět od TV? Vynásobte velikost obrazovky 2,5x
Výzkumů, které zkoumaly ideální vzdálenost od TV, byla realizována řada. Veskrze se shodují na magickém čísle v rozmezí 2,5-2,7. Po potvrzuje i průzkum dTestu z roku 2016, podle něhož je ideální vzdálenost od televize přibližně 2,5násobek úhlopříčky.
V praxi si tak stačí převést velikost úhlopříčky na centimetry a vynásobit 2,5x. 1 palec = 2,54 cm. Pokud má tedy vaše TV úhlopříčku 42 „, znamená to 106,68 cm. Ze získané vzdálenosti je ještě třeba vypočítat ideální vzdálenost od obrazovky, kterou získáme vynásobením 2,5x. V praxi je tak ideální vzdálenost pro sledování 42″ televizoru kolem 2,6 metru od obrazovky.
Hodnota to nemusí být přesná a lehký posun dopředu či dozadu ničemu nevadí. Věřte však, že výzkumy probíhaly na velkém vzorku diváků a jsou tak poměrně reprezentativní.
Že v televizi není na co koukat? To už dávno neplatí
Většina z nás má zažité doby, kdy bylo TV možné sledovat pouze v daný okamžik. Jakmile jste film či seriál propásli a nestihli si jej nahrát, měli jste smůlu. V lepším případě jste stihli reprízu, v horším jste si museli počkat, než daný pořad dávali znovu.
To už díky streamovacím službám samozřejmě neplatí, ale i běžná TV v podobě digitálního vysílání značně pokročila. Populárním se stalo tzv. červené tlačítko. To funguje jednoduše. Tzv. chytré televizory s připojením k internetu umožňují vstup do archivu daného programu, kde si lze nejčastěji pouštět filmy a seriály z produkce daného kanálu. Stejně jako v případě běžného sledování i zde probíhá monetizace za využití reklam a není tedy třeba platit další poplatky.
Archivy po stisknutí červeného tlačítka nabízí většina českých TV. Vedle zmíněného obsahu se zde nezřídka nachází i bonusový materiál k pořadům produkovaných danou TV.
Komu nevadí utratit nějakou tu korunu, může si předplatit některou z oblíbených streamovacích platforem ve stylu českého Voyo či populárnějších HBO GO a Netflix. Stejně tak si lze zaplatit za kvalitnější online TV, díky kterým máte jako divák přístup do archivu až několik týdnů zpětně. Nabízí ji všichni velcí operátoři a nezávisle na nich existují služby jako Lepší.tv či Kuki.
A na co konkrétně koukat? Tipy na zajímavé filmy a seriály přinášíme pravidelně na Napohled.cz.
Zdroje: Dtest, Napohled.cz