Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů

V roce 2003 jsme se dočkali posledního dílu trilogie Pán prstenů s názvem Návrat krále. Snímek získal hned 11 Oscarů a velice rychle se zařadil mezi nejúspěšnější filmy všech dob.

Návrat krále

Zdroj: New Line Cinema

Rozhodování o osudech Středozemě

Po událostech ze Společenstva prstenu a Dvou věží se ve Středozemi konečně schyluje k událostem, které rozhodnou o osudu všech. Trojlístek Froda, Sam a Glum se pohybuje po hranicích Mordoru a zbytek hrdinů se chystá na rozhodující bitvu. Frodo musí zničit prsten, ale pomalu si přestává být jistý, jestli to dokáže. Dobrosrdečný Sam si o něj dělá čím dál větší starosti a do toho všeho proti Samovi věčně intrikuje slizký Glum.

Zdroj: New Line Cinema

Odchylky od předlohy

Aby armády dobra měli vůbec nějakou šanci proti Sauronovi, musí se Aragorn, Gimli a Legolas vydat naverbovat vojsko přízraků. Rohanští jezdci vyráží na pomoc obleženému největšímu městu Gondoru a Aragorn se bude muset chopit svého práva a usednout na trůn Gondoru.

Děj snímku Návrat krále je předvídatelný. Pro filmové potřeby tvůrci vynechali hned několik částí knihy. A tentokrát se nepovedlo věci pouze zjednodušit, ale jsou vynechány celkem podstatné kusy. Jistě, film není nafukovací a obsah knihy Návrat krále by vydal na několik snímků, přesto zamrzí, že je zde absolutně vynechaná část o osvobozování Kraje od Sarumana. A scéna s hláškou: „Pane Frodo, když nemohu nést prsten, tak aspoň ponesu Vás.“ je minimálně úsměvná.

Zdroj: New Line Cinema

Oskary za efekty, kostýmy, střih a hudbu

Většinu ze svých Oscarů snímek získal za vizuální efekty, střih, hudbu apod. To je také suverénně nejsilnější stránka Návratu krále. Kostýmy jsou skvělé a zejména nad nejrůznějšími podobami skřetů se budete rozplývat blahem. Samotná bitva na Pelennorských polích, popřípadě obléhání Minas Tirith, zabírá podstatnou část snímku a buďte si jistí, že bitva o Helmův žleb byla jen hodně slaboučký předkrm. Osobně si myslím, že je to trochu škoda, protože Pán prstenů tím ve filmu přichází o prvek tajemna, který prostě v prvních dvou filmech byl cítit. Vše tak působí trochu méně napínavě.

Zdroj: New Line Cinema

Žádné zázračné herecké výkony

Návrat krále rozhodně není snímkem, ve kterém by šlo o herecké výkony. Nikdo z herců vyloženě nezklamal, ani nenadchnul. Bohužel, nebo možná bohu dík, se při natáčení tentokrát herci Viggo Mortensenovi nic vážného nestalo. Zajímavé ale je, že na Novém Zélandě se po premiéře snímku zvedl turistický ruch o 1 000 %. To mělo vliv i na kurz tamní měny, takže v tomto ohledu můžeme Návrat krále označit jako snímek, který má nesmírně velký přesah.

Zdroj: New Line Cinema

Nejslabší z celé trilogie

Musím se přiznat, že film Návrat krále považuji za nejslabší v celé trilogii. Od začátku do konce zde jde především o efekty a velkolepé bitvy, což diváka baví v kině, ale rozhodně ne při sledování doma na obyčejné televizi, tedy pokud nemáte v pokoji domácí kino. Přesto je poslední díl trilogie Pán prstenů hezkým filmem. Všechny dějové linky se podařilo tvůrcům věrohodně uzavřít. Jenom si myslím, že knižní předloha dostala tak trochu na zadek.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)