Patriot z roku 2000 nebezpečně balancuje na hranici propagandistického filmu

Film Patriot z roku 2000 vypráví příběh fiktivní postavy Benjamina Martina za americké války o nezávislost. V hlavní roli se představil Mel Gibson. Ve vedlejších rolích se objevili Heath Ledger, Jason Issacs a Joely Richardson.

Patriot

Zdroj: Columbia Pictures

Boj o americkou nezávislost začíná

Hlavní hrdina Benjamin, válečný veterán, se nechce zapojit do války s Brity a snaží se za každou cenu chránit svých 7 dětí. Jeho nejstarší syn Gabriel to ovšem vidí trochu jinak a nechá se naverbovat do nově vzniklé americké armády. Sled událostí později přinutí Benjamina vstoupit do bojů, nabrat dobrovolníky a použít proti Britům guerillový způsob boje. Vše samozřejmě vrcholí velkolepým závěrečným střetem a porážkou Britů.

Příběh snímku Patriot je od začátku do konce velice napínavý. Dějová linka má hned několik zvratů a osobně si myslím, že některé z nich nejsou úplně obvykle umístěny. To ovšem ničemu nevadí a při sledování filmu máte pocit, že skutečně sledujete delší časový úsek válečného konfliktu, na příklad na rozdíl od snímku Trója, kde máte pocit, že 10 let trvající konflikt proběh během několika dnů. Po dějové stránce je tedy Patriot poskládaný poněkud zvláštním způsobem, ale to rozhodně při sledování nevadí.

Zdroj: Columbia Pictures

Historie trochu dostává na frak

Hůř to vypadá, pokud porovnáte film se skutečnými válečnými událostmi a kontextem a průběhem války o nezávislost. Zde se snad i dá označit snímek Patriot za propagandistický. Britové jsou vyobrazeni jako krutí a povýšení okupanti, pro které není problém vyvražďovat celé osady. Žene je pouze vidina zisku. Rozsáhlé popravy jsou na denním pořádku, stejně jako vyvražďování zajatců. Oproti tomu osadníci, kteří využívají partizánský způsob boje, který snadno může někdy připomínat teroristické praktiky, jsou ve filmu Patriot vykresleni jako dobráci, kteří jsou jednoznačně v právu, protože jim všem ti ošklivý Britové tak moc ubližovali. A ani nemluvíme o tom, že Američané zde vlastně ruší otroctví o dobrých 75 let před Abrahamem Lincolnem.

Zdroj: Columbia Pictures

 

Neočekávaně velice přehledné bojové scény

Ačkoliv banda, kterou vede ve snímku Mel Gibson, využívá v boji zmatku a složitých taktik, nevypadají akční scény ani nepřehledně, ani neuvěřitelně. Tvůrci využili velice efektivní záběry k tomu, aby v divácích vzbudili odpor k praktikám britských vojáků. Díky tomu se do tohoto filmu můžete velice snadno vžít.

Zdroj: Columbia Pictures

Nejlepší výkon podal velitel dragounů

Mel Gibson je ve snímku Patriot téměř stejně přesvědčivý jako ve Statečném srdci. Jeho postava je ovšem jiná, nepřišel totiž o vše. Vždy si je vědom toho, že musí chránit svojí rodinu, a podle toho se i chová a tváří. Po jeho boku se objevuje jako jeho syn Gabriel, kterého hrál tehdy teprve 19 let starý Heath Ledger. Ten měl údajně první konkurz na tento film úplně pokazit. Naštěstí v něm manažer castingu rozpoznal talent a přičinil se o to, aby byl Heath pozván i na druhé kolo, kde už tvůrce přesvědčil. Ovšem nejlepší herecký výkon podal Jason Issacs jako sadistický a bezcitný velitel dragounů a hlavní záporák filmu.

Zdroj: Columbia Pictures

Hezký propagandistický film

Celkově je snímek Patriot hezký film. Není to žádná špička, ale nic vás při sledování neruší a je napínavý až do konce, tedy pokud zrovna nevyznáte v historii americké války o nezávislost. Několikrát si snaží hrát s pocity diváků zajímavým způsobem. Má ale i své chyby. Opravdu nebezpečně balancuje na hraně propagandistického filmu, který vše vykresluje černo-bíle. Zbývá jen dodat, že úžasný soundtrack filmu Patriot složil (pro některé samozřejmě) John Williams (Star Wars a mnohé další).

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Copak je to za vojáka (1987) současná opatření se blíží těm v tomto filmu
Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu
Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC
Maska (1994) je vtipná podívaná s Jimem Carrym v hlavní roli
Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu
Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie
Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru
Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Ready Player One
Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce
Galaxy Quest (1999) komedie, kterou nesmíte přehlédnout
Animovaný zlobr Shrek v roce 2001 očaroval malé i velké diváky
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020