Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky

V roce 2012 přišlo studio Disney s dalším zajímavým nápadem na animovaný snímek. Raubíř Ralf je záporák ze staré arkádové hry, která už 30 let patří mezi nejoblíbenější v herně. Jenomže Ralf není tak úplně spokojený se svým životem.

Padouch nespokojený se svým životem

Zdroj: Disney

Práce Raubíře Ralfa je jednoduchá. Musí ve své hře ničit dům a klaďas opravář Felix zase musí vše opravit, za což následně dostane metál a je oslavován všemi okolo. Když se to povede, nájemníci shodí Ralfa ze střechy a ten se vrací na svoji skládku, kde žije úplně sám. Jenomže dnes má jeho hra 30. výročí a padouch tajně doufá, že ho ostatní postavy pozvou na oslavu. To se nestane, a tak se Ralf rozhodne na párty vetřít. Tam je mu vmeteno, že až získá ocenění pro hrdinu, klidně se může nastěhovat do domu k ostatním. To se sice zdá nemožné, ale Ralf se záhy doslechne o nové hře, kde svojí vysněnou vstupenku mezi ostatní může získat.

Cesta napříč arkádami

Zdroj: Disney

Ralf, který vlastně umí vše jen ničit, se dostane do gamesy Hero´s Duty, kde vyšplhá na věž a svojí vysněnou odměnu získá. Jenomže zároveň způsobí katastrofu. Zavřený v transportéru spolu s nepřátelským broukem havaruje ve hře Cukr Káry. Brouk uniká a náš raubíř se seznamuje s Vanillopkou, odstrkovanou závodnicí, která trpí nepříjemnou chybou. Mezitím se dobrosrdečný opravář Felix vydává na cestu s cílem napravit vše, co Ralf napáchal.

Retro kam se divák podívá

Zdroj: Disney

Animovaný snímek Raubíř Ralf je skvělé retro plné narážek na klasické arkádové hry. Nouze zde rozhodně není ani o slavné herní postavy. Můžeme vidět na příklad Bowsera z Maria od Nintenda, slavného Packmana a mnohem víc. O dalším kvantu slavných hrdinů se postavy alespoň zmíní. Hlavní myšlenka filmu, že postavy z her potají ožívají, působí trochu jako Toy Story pro 21. století, což rozhodně není na škodu. Jenomže na rozdíl od oživlých hraček, mají herní postavy svůj vlastní a skvěle vymyšlený i propracovaný svět s vlastními pravidly.

Zajímavý tvůrčí štáb

Raubíř Ralf

Zdroj: Disney

Scénář Raubíře Ralfa vytvořili Phil Johnson, který později pracoval i na zajímavé animované detektivce Zootropolis a Jennifer Lee, která zase udělala díru do světa při práci na Ledovém království. Režie se ujal Rich Moore, který se až do té doby věnoval prakticky výlučně práci na animovaných seriálech Simpsonovi a Futurama.

Animák Raubíř Ralf nakonec slavil poměrně slušný úspěch. Určitě patří mezi animáky, u kterých se budou bavit dospělý i ti nejmladší. Děj je poměrně zamotaný a objevuje se v něm hned několik důležitých postav, ale tvůrcům se povedlo vše bez problému ukočírovat. Záporák Ralf se dokonce v roce 2018 dočkal neméně úspěšného a zábavného pokračování s názvem Raubíř Ralf a internet.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)