Zaklínač je seriálový hit z roku 2019

Zaklínač patří mezi nejslavnější fantasy díla vůbec. O jeho popularitě jasně hovoří velké úspěchy knižní i herní série. Polskému autorovi Andrzejovi Sapkowskimu se tento hrdina jednoznačně povedl a v době po Hře o trůny, bylo natáčení seriálu zcela logickou volbou.

Zaklínač

Zdroj: Netflix

Trochu zvláštní herecké obsazení

O hlavní roli se úspěšně a vehementně ucházel Henry Cavill. Sám je totiž obrovským fanouškem této série. Do role Cirilly tvůrci obsadili Freyu Allan a zaklínačovu osudovou lásku, čarodějku Yennefer si zahrála Anya Chalotra. Henry Cavill je určitě dobrou volbou pro hlavního hrdiny. Je to schopný herec, a navíc fanoušek série. K jeho výkonům nemáme nejmenší výtky. Ani Freya Allan si nezaslouží žádnou kritiku. Její postava v první sérii vlastně stejně jenom běhá po hradě a lese. Ale osobně mi opravdu hodně nesedí Anya Chalotra. Podle mě tvůrci neměli zrovna šťastnou ruku při obsazování různých čarodějek. To se netýká pouze postavy Yennefer, ale také třeba Triss. S hereckými výkony je to tedy takové všelijaké.

Zdroj: Netflix

Pozor ať se vyznáte v časové ose

Se sledováním první série tohoto seriálu můžeme mít značné problémy. Pro nezasvěcené je docela problém se vyznat v časové ose pořadu. Odehrává se totiž ve třech rovinách, které se seběhnou dohromady až v poslední epizodě. Osobně si myslím, že je to veliká chyba tvůrců. Nikde totiž divákům nevysvětlili, že se děj vlastně odehrává na přeskáčku. Třeba takové upozornění typu „před 10 lety“, by rozhodně nebylo od věci. Další věc je, že se musíte smířit s tím, že pro vykreslení postav tvůrci zvolili poněkud originální řešení. S hlavními hrdiny se totiž seznamujete hlavně prostřednictvím povídek, ale hlavním příběhem má být knižní sága úzce spjatá s Cirillou. Jsme tedy hodně zvědavý na druhou sérii, kde by vše už mohlo běžet hezky souvisle.

Zdroj: Netflix

 

Perfektně vystižená atmosféra

Co se rozhodně nedá seriálu zaklínač od Netflixu vyčítat, je atmosféra. Tu totiž tvůrci vystihli absolutně perfektně. Vše je takovým správným způsobem špinavé a zapáchající. I speciální efekty ujdou. Snad jenom epizoda s drakem je jaksi podivná. Drak totiž rozhodně nevypadá tak dobře, jako ti ze Hry o trůny. Další věcí, která se zrovna moc nepovedla, jsou zbroje vojáků Nilfgaardu. Ty podle nás někdo opravdu odfláknul.

Zdroj: Netflix

Velmi dobrý seriál, u kterého je ale stále co zlepšovat

Celkově je seriálový Zaklínač příjemnou podívanou, ale před jeho sledování vám důrazně doporučujeme podívat se na časovou osu. Určitě je hodně věcí, které mohou tvůrci do budoucna zlepšit a obsazení minimálně některých postav je diskutabilní, ale jinde se zase tvůrci trefili do černého. Určitě je fajn, že spousta věcí v seriálu je opravdu podobná knihám. Seriál i dává další věci do patřičných souvislostí, které, pokud jste nečetli všechny knihy, nebo nehráli hry, vám snadnou uniknou. Druhé série seriálu je tedy prakticky předem odsouzena k úspěchu. Zaklínač totiž jednoznačně patří k největším trhákům Netflixu.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)