O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020

Nová pohádka režiséra Karla Janáka O vánoční hvězdě, odvysílaná Českou televizí na Štědrý večer 2020, vyvolala spoustu protichůdných ohlasů. Na scénáři se podílel režisér spolu se scénáristou Michalem Čunderlem, hudbu k filmu složil Aleš Březina. A jaká tedy vlastně byla?

O vánoční hvězdě

Zdroj: ceskatelevize.cz

Inspirace hvězdným prachem

Inspirace koprodukčním (USA, Velká Británie, Island) romanticko-dobrodružným snímkem z roku 2007 Hvězdný prach je nepopiratelná. Ne že by ale pohádka doslova kopírovala děj, jen ten nosný prvek hvězdy padlé na zem a jejího postupného slábnutí až rozpadnutí na hvězdný prach, zkrátka původní není. Jenomže která pohádka je ve své podstatě naprosto původní? Stěží bychom jich našli pár. Takže v tomto směru bych rozhodně tvůrcům nic nevyčítala. A že „hvězda“ je skutečně dobré téma a ještě k tomu nepopiratelně vánoční, to bych přičetla spíše ke kladům.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Děj neděj?

Příběh pohádky O vánoční hvězdě je velmi prostý. Na nebi se chystají zásnuby naivní a hodné Deničky (Tereza Ramba Vořísková) se samolibým, hvězdným Síriem (Ondřej Sokol), na kterého si ale myslí vypočítavá Proxima (Aňa Geislerová). Aby zabránila zásnubám, zařídí Proxima zřícení Deničky na zem. Na zemi v zasněžené vsi si místní učitel Václav (Vojtěch Kotek) myslí na princeznu (Leonie Brill). Chodí jí zpovzdálí zamilovaně sledovat při bruslení, víc se ale neodváží. Denička spadne z nebeské výše přímo do Václavovy kůlny. A protože dobře ví, že pokud si pro ni Sírius včas nedorazí, bude slábnout, až zemře, a že jediné, co může tuto jistotu zvrátit je přítomnost blízkosti někoho, kdo plane nesobeckou láskou, spojí svůj osud s Václavovým, a rozhodne se ho oženit s jím milovanou princeznou. Nejprve ale musí zařídit, aby si princezna Václava vůbec všimla a zamilovala se do něj. Proxima zjišťuje, že Denička stále ještě nevyhasla a vypravuje se na zem svoje dílo dokonat. Po ní se vypraví i Sírius, který si slibuje, že obě hvězdy zachrání a stane se tak legendárním hrdinou, když o jejich životy mu příliš nejde, spíše o tu vlastní slávu. Se Síriem přijíždí i jeho sluha Bezejmenný (Kryštof Hádek), který tajně miluje Deničku. Proximu doprovází Bílý trpaslík (Matěj Hádek), který věrně miluje ji – ač sám milován není. Zápletka i její konečné rozuzlení je sice poměrně prvoplánové a předvídatelné, ale ruku na srdce, není to přece detektivka. Dobro i zlo má být v pohádkách jasně pojmenované a čitelné, pohádky se přece točí hlavně pro děti.

Zdroj: ceskatelevize.cz

A teď to nejlepší

To nejlepší by se dalo napsat několika slovy. Excelentní Tereza Ramba Voříšková, které sekundují vynikající Aňa Geislerová a Vojta Kotek. Denička zkrátka nemá obdoby. Je krásná, je roztomilá, je pozitivní, neposedná, statečná hvězdička, která okouzlí, baví i dojímá. Na ní stojí a padá celý příběh, to ona si získává diváka a až do poslední chvíle ho zkrátka nepustí. Bez výborného Vojtěcha Kotka a zářícího protikladu v podání Ani Geislerové, by to možná nestačilo, ale v případě filmové pohádky O vánoční hvězdě zkrátka bezezbytku platí, že jí udělaly skvělé výkony hvězd hereckých. A skutečnost, že třeba princezna zase tak moc okouzlující (i díky špatnému dabingu) není, a že samotný děj a zápletka jsou dejme tomu diskutabilní, ta podle mého názoru nehraje zase tak velkou roli. Malé mínusy vynahrazují krásné přírodní zimní scenérie a chytré a vtipné dialogy, u kterých se pobaví i dospělý divák.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Brzy se můžete těšit na srovnání pohádky O vánoční hvězdě s další novější pohádkou Hodinářův učeň.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)