Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu

V roce 2011 portfolio filmových superhrdinů od Marvelu rozšířil severský bůh Thór. V hlavní roli se zde představil australský namakanec Chris Hemsworth. Později se Thór stal velice důležitým Avengerem a jako pro jednoho z mála, pro něj události v End Game neznamenali rozloučení s rolí.

Zdroj: Marvel

Severský bůh mezi superhrdiny

V severské mytologii je Thór bůh hromu a blesku. Je ochráncem lidského pokolení a patří mezi vůbec nejsilnější vikingské bohy. Jeho otcem je Ódin, moudrý bůh otec. Jenomže v Marvelovském vesmíru Thór poněkud zpychnul a svými neuváženými činy rozlítil svého tatínka. Mezitím jeho nevlastní bratr Loki začal intrikovat a tahat za nitky s cílem stát se vládcem božské říše Ásgardu. Thór je Ódinem vyhoštěn na Zemi a je připraven o své superschopnosti. Nedokáže ani ovládat své kouzelné kladivo, dokud se nenapraví.

Zdroj: Marvel

Vlastně je to takové superhrdinské béčko

Děj prvního dílu Thóra nenadchne. Jde totiž o obyčejný superhrdinský film, do kterého někdo přimíchal vikingskou mytologii. Bohužel, jako severští válečníci zde vypadají pouze Thór a možná Ódin. K tomu ještě tvůrci přidali snahy pozemšťanů o vědecké vysvětlení nevysvětlitelného a máme zde magické meziplanetární mosty, kouzla a řadu dalšího. Thór určitě není špatná komiksovka a samotná postava boha hromu je opravdu zajímavá a zábavná. Bohužel, takové ty věci okolo v tomto filmu úplně nefungují.

Zdroj: Marvel

Až moc barevný svět severských bohů

Vše totiž chvílemi působí jako jakési marvelovské béčko. A teď nemluvím o hereckých výkonech, ale spíše o tom, jako vypadají kulisy apod. Severská mytologie je dost brutální záležitost, a ne svět plný barviček, zlatých staveb a mušketýrů. Tohle prostě působí poněkud divně. Ani svět ledových obrů, kteří jsou nepříteli bohů, se zrovna nepovedl. Jde totiž o místo, kde je pouze tma a led. Dohromady na obrazovce pak prakticky nic nevidíte a animace obrů si taky dost možná zasloužila větší péči.

Zdroj: Marvel

Vše asi zachraňují herci

Jak jsme již zmínili, Thóra si zahrál Chris Hemsworth a určitě šlo o dobrou volbu. Na rozdíl od jiných herců totiž vypadá, jako by do severské mytologie skutečně patřil. Jeho nevlastního bratra Lokiho ztvárnil Tom Hiddleston a i to byla skvělá volba. Z Lokiho se později stala dost populární postava, dost možná právě díky tomuto herci, který tuto postavu skvěle uchopil.

Thór

Zdroj: Marvel

Naprosto otřesná Thórova družina

V hlavní ženské roli zde uvidíme Natalii Portman, která působí poněkud zvláštním dojmem. Samozřejmě se bezhlavě zamiluje do Thóra a snaží se mu vědecky pomoci. Ale nedá se říct, že by něco zahrála špatně. Další hereckou hvězdou, která se zde objevila, je Anthony Hopkins jako Ódin. Ačkoliv mám tohoto herce velice rád, myslím si, že tato role se mu moc nepovedla. Nepůsobí zrovna přirozeně a věrohodně. To nejhorší z celého filmu jsou ale postavy Thórových přátel a výkony herců, kteří si je zahráli. Raději je nebudeme ani jmenovat, za tuto tragédii totiž z části mohou i lidé, kteří pro tento film tyto postavy napsali a vymysleli.

Celkově je Thór vlastně obyčejný film od Marvelu, ale má jedno veliké plus. Přivádí na filmovou scénu totiž dalšího, a to velice dobrého superhrdinu a vlastně i takového polo-záporáka. To je největší přínos tohoto snímku a zároveň to, co jej dělí od šedého průměru.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)