Nejkrásnější pohádková klasika – Tři oříšky pro Popelku

Autorství samotného příběhu Popelky je přisuzováno bratrům Grimmovým. U nás je její příběh ale  známý především díky zpracování Boženy Němcové – O Popelce. Každopádně tento motiv byl inspirací k natočení desítek filmových zpracování, bez přehánění, téměř po celém světě.  Filmařsky vděčný námět, celé spektrum rozdílných pojetí, odlišná zpracování… ať tak, či tak, jedna filmová pohádka mezi ostatními jednoznačně vyčnívá. Jde o filmovou pohádku z roku 1973, natočenou v československo-východoněmecké koprodukci, snímek režiséra Václava VorlíčkaTři oříšky pro Popelku. Místo skutečného scénáristy Pavlíčka byla v původních titulcích uvedena Bohumila Zelenková, která zde figurovala proto, že Pavlíčkovi komunisté zakázali činnost v kultuře.

Příběh sirotka Popelky, žijící s nevlastní matkou a sestrou na statku, který kdysi patříval jejím rodičům, je všem notoricky známý – nemá tedy smysl se o dějové lince více rozepisovat. Reálné prostředí, spousta sekvencí natáčených v zimní zasněžené přírodě, natáčení se zvířaty (koně, pes, sova, holubi…), autentičnost některých obrazů (Popelka máchající prádlo v téměř zamrzlém potoce má ruce doopravdy promrzlé, tváře zčervenalé mrazem) a především výborné výkony samotných herců (i v poměrně akčních scénách). Sama Popelka v podání Libuše Šafránkové je zranitelná i vzdorující, sice opuštěná, ale nikoliv trpící nebo pasivní, naopak chytrá, odvážná a samostatná, a při tom všem (nebo především) samozřejmě dojímavě krásná. Sympatický, malinko namyšlený a přidrzlý princ v podání Pavla Trávníčka, který se brání vzdělávat i dospět a raději se drží zábavy s partou kamarádů, je přímo demonstrací mládí a radosti ze života a pod svojí lehkomyslností samozřejmě skrývá dobré a spravedlivé srdce. Jednoznačně šťastnou volbu ústřední dvojice jen umocňuje celá plejáda skvělých herců v ostatních rolích. Jen namátkou Vladimír Menšík jako podkoní Vincek, Jan Libíček (preceptor), Dan Hlaváčová (Dora) a z německých kolegů Rolf Hoppe jako král, Karin LEschová (královna), Carola Braunbock (macecha). Postavy jsou veskrze „moderní“, nejsou svázané charakterem prapůvodní předlohy. Dialogy jsou trefné a vtipné, některé situace vyloženě komické, přesto však vyvážené dynamikou příběhu natolik, že děj nesklouzává k parodii. A právě ta dynamika a zároveň lehkost, chytrost, humor a moderní pojetí příběhu dělají ze Tří oříšků snímek nadčasový a nestárnoucí i po neuvěřitelných téměř padesáti (přesně 47) letech od natočení. K tomu ovšem významnou měrou přispěla také jedinečná filmová hudba, kterou složil skladatel Karel Svoboda a nahrál Filmový symfonický orchestr. Ústřední píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, nahrál orchestr Ladislava Štaidla, otextoval jeho bratr Jiří a nezapomenutelně nazpíval Karel Gott.

Nebudu se za nic schovávat – je to moje srdcovka, pohádka číslo jedna. Nevěřím, že by se v naší zemi našel někdo, kdo by jí ještě neznal – spíš jsem si jistá, že mnozí z nás už se začínají těšit – Advent už je za dveřmi, a k tomuto času „naše Popelka“ prostě patří. Zimní pohádkový příběh, něžný a přece svižný a živoucí, napínavý i vtipný a samozřejmě se šťastným koncem.

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Copak je to za vojáka (1987) současná opatření se blíží těm v tomto filmu
Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu
Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC
Maska (1994) je vtipná podívaná s Jimem Carrym v hlavní roli
Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu
Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie
Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru
Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Ready Player One
Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce
Animovaný zlobr Shrek v roce 2001 očaroval malé i velké diváky
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020