Vikingové (2013) jsou historickým seriálem od tvůrců Tudorovců s prvky Hry o trůny

Není to tak dávno, co začali drancovat obrazovky po celém světě. Historický seriál Vikingové se celkem rychle stal dost populárním pořadem. Jeho tvůrci se v roce 2013 totiž dokázali trefit do černého, když si vybrali slavné severské válečníky. Šlo totiž o nastupující populární trend, který tento seriál doslova vytáhl na vrchol.

Vikingové

Zdroj: MGM Television

Od tvůrců úspěšných Tudorovců

Tvůrcem seriálu je scénárista Michael Hirst, který ještě před Vikingy uchvátil svět pořadem Tudorovci. Jako ústřední postavu Vikingů vybral legendárního hrdinu Ragnara Lothbroka. Podobně jako u Tudorvců, i Vikingové se odehrávají na pozadí skutečných historických událostí. Události, jako obléhání Paříže, nebo vyplenění kláštera Lindisfarne, se skutečně odehráli, podobně jako usazení Vikingů v Normandii. Autoři seriálu všechny tyto události spojují se svými hlavními postavami a přináší tak zajímavý pohled na společnost těchto slavných nájezdníků.

Zdroj: MGM Television

Detailní pohled do společnosti nájezdníků

Osobně si na seriálu Vikingové velice vážím i toho, že se tvůrci nebáli zapojit do příběhu jakousi křesťanskou linku, pomocí které si můžeme vytvořit obrázek o tom, jakým způsobem tato víra nakonec vytlačila původní severské náboženství. Zajímavá je i představa autorů, jak asi mohli vypadat pohanské rituály právě před příchodem křesťanství. Opomenuta není ani role ženských válečnic v řadách severských nájezdníků. Obecně se dá říct, že se pořad více než ostatní podobné věnuje postavení žen ve společnosti.

Zdroj: MGM Television

Hlavní jsou postavy

Objektivní historický pohled ovšem není to, o co v seriálu Vikingové běží. Hlavní je příběh hlavních hrdinů. Ten je sice prvních pár epizod celkem předvídatelný, ale po prvních pár dílech se celkem slušně rozjíždí. Akční scény působí patřičně násilně a surově. Některá rozhodnutí hrdinů připomínají trošku slabší hru o trůny a hned od začátku se na obrazovce pohybuje hned několik hrdinů, kterým můžete fandit. Co ale nejvýrazněji stojí za úspěchem tohoto seriálu, je způsob, jakým tvůrci vykreslili podmínky, ve kterých tito válečníci žili. Krutý svět plný zimního počasí, intrik a surovosti.

Zdroj: MGM Television

Hned několik skvělých hereckých výkonů

Hlavní postavou většiny sérií je sám bájný Ragnar Lothbrok, který údajně skutečně existoval. Zahrál si ho australan Travis Fimmel. Dovolujeme si podotknout, že velice podobným způsobem jako Ragnara zahrál i hlavní roli ve filmu Warcraft: První střet. Další z hlavních postav, první Ragnarovu manželku, si zahrála Kanaďanka Katheryn Winnick, které minimálně dámská část publika bude fandit. Osobně se musím přiznat, že i já mám pro její postavu slabost a velice se těším, až tuto herečku uvidím v nějakém dalším snímku. Do role pološíleného stavitele lodí Flokiho byl obsazen švédský herec Gustaf Skarsgard, který by z fleku mohl hrát Jokera.

Zdroj: MGM Television

Ragnar hlavním hrdinou jenom v několika sériích

S hodnocením kvalitních hereckých výkonů v tomto seriálu bychom mohli pokračovat opravdu hodně dlouho. Snad nám herci odpustí, když zmíníme už jenom Alexandra Ludwiga, který hraje nejstaršího Ragnarova syna. Tohoto herce jste mohli vidět i v krimi komedii Mizerové navždy. Závěrem se sluší ještě dodat, že hlavní postava Ragnar Lothbrok je hlavní pouze v prvních 4 sériích. V té 5. a 6. seriál táhnou už jiní hrdinové, kteří ovšem velice často patří k jeho rodině.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Copak je to za vojáka (1987) současná opatření se blíží těm v tomto filmu
Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu
Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC
Maska (1994) je vtipná podívaná s Jimem Carrym v hlavní roli
Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu
Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie
Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru
Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Ready Player One
Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce
Galaxy Quest (1999) komedie, kterou nesmíte přehlédnout
Animovaný zlobr Shrek v roce 2001 očaroval malé i velké diváky
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020