Warcraft: První střet 2016 – rozporuplná adaptace herního světa

Warcraft: První střet byl bezesporu jedním z nejočekávanějších filmů roku 2016. Snímek na starosti dostal relativně nezkušený režisér Duncan Jones.

Warcraft: První střet

Zdroj: Universal Pictures

Adaptace veleúspěšných počítačových her

Warcraft: První střet je filmovou adaptací příběhu ze stejnojmenného světa. Warcraft sám o sobě je obrovsky populární herní série. Veleúspěšná byla strategická hra Warcraft III a online RPG World of Warcraft je po dlouhé roky prakticky bezkonkurenční hrou (datum vydání v US 2004). Snímek tak byl vlastně předem určen minimálně ke komerčnímu úspěchu.

Snímek začíná adaptací úvodního videa ke hře Warcraft III. Děj se ovšem odehrává ještě před událostmi z této hry. Svět orků se doslova rozpadá. Pod vedením jejich náčelníka a zlého čaroděje (warlocka) Gul´Dana se první válečníci vydávají do cizího světa. Chtějí ho dobýt a získat tak dostatek zajatců k tomu, aby jejich černokněžník vysál dostatek životní energie k vykouzlení portálu pro ostatní členy orčí rasy. Mírumilovné království je tak vystaveno hrozbě naprostého zničení. Na pomoc si volá ochránce svého světa, čaroděje Medivha.

Zdroj: Universal Pictures

Podařená animace a špatné herecké výkony

Warcraft: První střed je snímkem, který je doslova přecpaný animací a speciálními efekty. Snaha tvůrců o to, aby vše skutečně vypadalo jako ve hrách, se částečně vyplatila. Minimálně po vizuální stránce se Warcraft povedl. Orci vypadají fantasticky, jenom vojáci Aliance občas působí, jako že se do své zbroje nevejdou. Ve filmu je až absurdní množství důležitých postav. Zatímco herci, které asi nepoznáte, kteří ztvárnili důležité postavy hordy podali solidní výkon, o jejich protějšcích se to samé říct nedá.

Do hlavní role filmu Warcraft: První střet byl obsazen Travis Fimmel. Tohoto australského herce můžete dobře zdát z populárního seriálu Vikingové, kde ztvárnil hlavní postavu prvních sérií Ragnara. Jeho výkon můžeme označit alespoň jako průměrný. Nenadchne, ale ani neurazí a na rozdíl od ostatních v „lidských“ rolích alespoň vypadá, jakože mu zbroj padne. Bohužel to stejné se nedá říci o Benovi Fosterovi, který po většinu času vypadá, jakože by se natáčení raději neúčastnil. A právě Ben Foster má ztvárnit Jana Žižku ve stejnojmenném filmu Petra Jákla. To ovšem zdaleka není to nejhorší.

Zdroj: Universal Pictures

Absolutně otřesný Cooper a další

Dominic Cooper jako lidský král je absolutně otřesný. Vypadá, chová se a hýbá se, jako by byl retardovaný. Bohužel, alespoň se domnívám, že se tvůrci spíš snažili jeho postavu vykreslit jako statečného a odhodlaného válečníka, jehož srdce je dobrota sama. Navíc jeho postava absolutně nelogicky přestane poslouchat rady svého nejlepšího přítele a rádce. Tohle se opravdu hodně nepovedlo. Jediná, kdo je snad ještě horší než Cooper, je Ruth Negga jako královna. Tuto postavu by snad zahrál líp i Rowan Atkinson (Mr. Bean).

Ve filmu Warcraft: První střet se zkrátka rozhodně nedočkáte nějakého dobrého hereckého výkonu. Většina lidský postav vás bude doslova iritovat a budete si myslet, že kdyby to byly animované postavičky, snad by to bylo i o parník lepší. To stejné se ovšem nedá říct o postavách orků Durotana a Ogrima Doomhammera. Absolutně nebudete mít problém se s těmito dvěma sžít a fandit jim. Bohužel potom znovu brzy přijde střih na lidi.

Zdroj: Universal Pictures

Není to špatný film, ale

Celkově děj snímku Warcraft: První střet, působí pro nezasvěceného diváka chaoticky. Naštěstí se tvůrci rozhodli vše vysvětlovat velice jednoduše, a tak pokud film sledujete se zájmem, brzy se přestanete cítit jako Alenka v říši divů. Bohužel, špatné herecké výkony vám nedovolí se do filmu pořádně položit. I přes to není Warcarft špatný fantasy film. Atmosféra odpovídá hrám a orci vypadají fantasticky. Děj by zákonitě nemusel být špatný, bohužel působí spíš jako pilotní díl ke Hře o trůny. Je to zajímavá podívaná, ale jestli si z ní chcete odnést něco víc, než hezké koukání, pak musíte znát hry.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)