Warcraft: První střet 2016 – rozporuplná adaptace herního světa

Warcraft: První střet byl bezesporu jedním z nejočekávanějších filmů roku 2016. Snímek na starosti dostal relativně nezkušený režisér Duncan Jones.

Warcraft: První střet

Zdroj: Universal Pictures

Adaptace veleúspěšných počítačových her

Warcraft: První střet je filmovou adaptací příběhu ze stejnojmenného světa. Warcraft sám o sobě je obrovsky populární herní série. Veleúspěšná byla strategická hra Warcraft III a online RPG World of Warcraft je po dlouhé roky prakticky bezkonkurenční hrou (datum vydání v US 2004). Snímek tak byl vlastně předem určen minimálně ke komerčnímu úspěchu.

Snímek začíná adaptací úvodního videa ke hře Warcraft III. Děj se ovšem odehrává ještě před událostmi z této hry. Svět orků se doslova rozpadá. Pod vedením jejich náčelníka a zlého čaroděje (warlocka) Gul´Dana se první válečníci vydávají do cizího světa. Chtějí ho dobýt a získat tak dostatek zajatců k tomu, aby jejich černokněžník vysál dostatek životní energie k vykouzlení portálu pro ostatní členy orčí rasy. Mírumilovné království je tak vystaveno hrozbě naprostého zničení. Na pomoc si volá ochránce svého světa, čaroděje Medivha.

Zdroj: Universal Pictures

Podařená animace a špatné herecké výkony

Warcraft: První střed je snímkem, který je doslova přecpaný animací a speciálními efekty. Snaha tvůrců o to, aby vše skutečně vypadalo jako ve hrách, se částečně vyplatila. Minimálně po vizuální stránce se Warcraft povedl. Orci vypadají fantasticky, jenom vojáci Aliance občas působí, jako že se do své zbroje nevejdou. Ve filmu je až absurdní množství důležitých postav. Zatímco herci, které asi nepoznáte, kteří ztvárnili důležité postavy hordy podali solidní výkon, o jejich protějšcích se to samé říct nedá.

Do hlavní role filmu Warcraft: První střet byl obsazen Travis Fimmel. Tohoto australského herce můžete dobře zdát z populárního seriálu Vikingové, kde ztvárnil hlavní postavu prvních sérií Ragnara. Jeho výkon můžeme označit alespoň jako průměrný. Nenadchne, ale ani neurazí a na rozdíl od ostatních v „lidských“ rolích alespoň vypadá, jakože mu zbroj padne. Bohužel to stejné se nedá říci o Benovi Fosterovi, který po většinu času vypadá, jakože by se natáčení raději neúčastnil. A právě Ben Foster má ztvárnit Jana Žižku ve stejnojmenném filmu Petra Jákla. To ovšem zdaleka není to nejhorší.

Zdroj: Universal Pictures

Absolutně otřesný Cooper a další

Dominic Cooper jako lidský král je absolutně otřesný. Vypadá, chová se a hýbá se, jako by byl retardovaný. Bohužel, alespoň se domnívám, že se tvůrci spíš snažili jeho postavu vykreslit jako statečného a odhodlaného válečníka, jehož srdce je dobrota sama. Navíc jeho postava absolutně nelogicky přestane poslouchat rady svého nejlepšího přítele a rádce. Tohle se opravdu hodně nepovedlo. Jediná, kdo je snad ještě horší než Cooper, je Ruth Negga jako královna. Tuto postavu by snad zahrál líp i Rowan Atkinson (Mr. Bean).

Ve filmu Warcraft: První střet se zkrátka rozhodně nedočkáte nějakého dobrého hereckého výkonu. Většina lidský postav vás bude doslova iritovat a budete si myslet, že kdyby to byly animované postavičky, snad by to bylo i o parník lepší. To stejné se ovšem nedá říct o postavách orků Durotana a Ogrima Doomhammera. Absolutně nebudete mít problém se s těmito dvěma sžít a fandit jim. Bohužel potom znovu brzy přijde střih na lidi.

Zdroj: Universal Pictures

Není to špatný film, ale

Celkově děj snímku Warcraft: První střet, působí pro nezasvěceného diváka chaoticky. Naštěstí se tvůrci rozhodli vše vysvětlovat velice jednoduše, a tak pokud film sledujete se zájmem, brzy se přestanete cítit jako Alenka v říši divů. Bohužel, špatné herecké výkony vám nedovolí se do filmu pořádně položit. I přes to není Warcarft špatný fantasy film. Atmosféra odpovídá hrám a orci vypadají fantasticky. Děj by zákonitě nemusel být špatný, bohužel působí spíš jako pilotní díl ke Hře o trůny. Je to zajímavá podívaná, ale jestli si z ní chcete odnést něco víc, než hezké koukání, pak musíte znát hry.

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Eda
Eda
6 dní před

to uz proste nedam. kvuli mizerne gramatice, neopravovanym preklepum, pouzivani slovni vaty a celkove priserne vetne skladbe se Vase clanky nedaji cist. pokud je pisete bezplatne, jen z cireho entuziasmu, da se to jakztakz pochopit, i kdyz ja osobne bych se za takovou praci stydel. ale pokud Vas psani zivi, tak nazdar hodiny, Vas sef / sefova musi byt totalni mimon, ktery pravdepodobne clanky necte, jen spocita radky a ejhle – mate vydelano.

Eda
Eda
6 dní před
Reply to  Eda

aha – Vy jste sefredaktor. tak to vysvetluje vse…

Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Copak je to za vojáka (1987) současná opatření se blíží těm v tomto filmu
Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu
Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC
Maska (1994) je vtipná podívaná s Jimem Carrym v hlavní roli
Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu
Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie
Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru
Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Ready Player One
Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce
Galaxy Quest (1999) komedie, kterou nesmíte přehlédnout
Animovaný zlobr Shrek v roce 2001 očaroval malé i velké diváky
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020