Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část

Na přelomu tisíciletí se objevil mladý kouzelník, který podle některých zachránil knižní průmysl. Řeč je o Harry Potterovi, z jehož příběhu se stal na začátku 21. století celosvětový fenomén. Filmová zpracování knih na sebe nedaly dlouho čekat. Snímků, ve kterých přímo vystupuje tento mladý klučina, je dohromady 8. Poslední díl knižní série je rozdělen dokonce na 2 celovečerní snímky. My se v tomto článku pokusíme na chvilku zastavit a zavzpomínat na všechny filmy, ve kterých hlavního hrdinu nezapomenutelně ztvárnil Daniel Radcliffe.

Harry Potter a kámen mudrců

Harry Potter

Zdroj: Warner Bros.

Už v roce 2001 byl do kin uveden první díl kouzelnické série. Harry Potter je tak trochu neobyčejně obyčejný kluk, sirotek týraný rodinou svého strýce a tety. Náhle se ale začnou dít podivné věci a Harry se dozví, že je stejně jako jeho zavraždění rodiče kouzelník. A to dokonce velice slavný čaroděj. Když byl ještě miminko, nějakým záhadným způsobem se mu podařilo přežít útok černokněžníka Voldemorta, při kterém nikdo jiný kromě něj nepřežil. Od té doby má chlapec na čele jizvu ve tvaru blesku, podle které ho každý v kouzelnickém světě velice snadno pozná. Harry Potter se vydává na cestu do své nové školy, kde nalezne přátele a úplně nový svět plný pestrých barev, podivných her i magických tajemství. První díl této filmové série musel z knihy vypustit hned několik vedlejších příběhových vláken. Zapomnění se nevyhnuly ani některé postavy a film byl celkově pojat jako pohádka. Režisér Chris Columbus dostal na starosti i další pokračování s podnázvem: Tajemná komnata, ale největším přínosem Kamene mudrců je uvedení hned několika skvělých dětských herců, kteří u série vydrželi až do jejího konce. Samozřejmě je řeč o Harryho nejbližších přátelích, Ronovi (Rupert Grint) a Hermioně (Emma Watson).

Harry Potter a tajemná komnata

Zdroj: Warner Bros.

Harry se po letních prázdninách má vrátit do Bradavické školy čar a kouzel, ale někdo mu celkem úspěšně háže klacky pod nohy. Tajemný domácí skřítek Doby ho varuje, že mu ve škole hrozí obrovské nebezpečí. A brzy se o tom Harry Potter přesvědčí sám. Ve škole se odehrávají útoky na mudlovské studenty. Harry je ale všemu se svými přáteli na stopě a když je Hermiona po dalším útoku zkamenělá a Ronova sestra Ginny unesená, Harry Potter opět zachraňuje situaci.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Zdroj: Warner Bros.

Z krutého a zdánlivě nezdolného vězení Azkaban, které obývají především přívrženci zlého Voldemorta, uprchl jeden z nejslavnější residentů. Harry se opět v mžiku ocitá ve smrtelném nebezpečí, protože vězeň na útěku není nikdo jiný než Sirius Black. Právě tento vrah a Harryho kmotr měl před lety „Vy víte komu“ prozradit, kde se Potterovic rodinka skrývá. Nic ale není tak, jak se na první pohled zdá a Harry nachází nejenom netušené schopnosti, ale i věrné přátele svých rodičů. Tento díl, který režíroval Alfonso Cuarón je jakýmsi přerodem série. Z dětských hrdinů se stávají puberťáci a vše je podstatně temnější a smutnější než v prvních dvou dílech. Tento trend v sérii bude i nadále pokračovat, až do jejího úplného vyvrcholení.

Harry Potter a Ohnivý pohár

Zdroj: Warner Bros.

Kouzelnický svět žije famfrpálovým mistrovstvím světa, na kterém dochází k útoku a jakési deklaraci síly přívrženců lorda Voldemorta. A po návratu do školy čeká studenty další velké překvapení. Bradavice budou hostit velkolepý turnaj 3 kouzelnických škol. Z bezpečnostních důvodů je umožněno přihlásit se pouze studentům posledních ročníků. Každá škola má mít jediného zástupce, a proto jsou všichni šokováni, když je vylosováno i 4. jméno. Harry Potter se tak nedobrovolně musí zúčastnit 3 zkoušek, ve kterých mu půjde o život. Za vším je ale mnohem víc. Snahy temných sil vedou ke smrti jednoho ze soutěžících a Harry musí opět čelit svému největšímu nepříteli. Lord Voldemort se totiž vrátil. Již potřetí v této sérii byl vyměněn režisér. 4. pokračování natočil štáb pod vedením Mika Newella, ale ani tomuto filmaři se nepodařilo u série vydržet déle.

Pokračování článku naleznete zde.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)