Kámen mudrců a trocha zklamání

Celosvětový úspěch knižní série o Harrym Potterovi měl brzy za následek vznik jedné z nejúspěšnějším filmových sérií. Ztvárnění první knihy Harry Potter a Kámen mudrců jsme se na stříbrném plátně dočkali v roce 2001 a minimálně u tohoto dílu se nevyhneme porovnání s knihou. Film byl díky knize už předem odsouzen k úspěchu, ale pojďme se na vše podívat postupně.

Harry Potter je tak trochu nenormální kluk vyrůstající se svým bratrancem, tetou a strýcem, kteří jsou naopak docela normální. Kolem Harryho se dějí divné věci a velice záhy zjišťuje, že je kouzelníkem, a že vedle našeho „mudlovského“ světa existuje ještě ukryté společenství jemu podobným s vlastními institucemi i školou. Harry má právě do této školy nastoupit, a navíc v tomto světě snad neexistuje slavnější dítě, než je on. Vše kolem je pro něj, stejně jako pro diváky, zcela nové a samozřejmě kouzelné. Autorce knihy J. K. Rowlingové se podařilo vytvořit opravdu krásný svět a myslela i na drobnosti jako jsou kouzelnické dobroty, měna, dopravní prostředky. Minimálně tato část knihy je opravdu úžasným způsobem ztvárněna i ve filmu. Vše má i podobnou atmosféru. V tomto směru má filmová verze výbornou známku.

Harry Potter

Zdroj: Warner Bros

Je samozřejmostí, že děj knihy musí být pro účely filmu zkrácen. Něco prostě musí ven, jinak by se sem vše nevešlo. Bohužel štáb režiséra Chrise Columbuse se rozhodl vypustit několik opravdu skvělých dějových linek. Některé násilně a rušivě přerušil (zejména kauza o draku Norbertovi). A to stejné se týká i vypuštění některých knižních postav, jako je hradní strašidlo Protiva, který je v knize poměrně důležitý. Ve filmu po něm není ani stopy. Zkrácení se neubránilo ani vyvrcholení snímku, kde chybí několik zkoušek přímo před tím, než se s hlavním hrdinou dostanete k samotnému kameni mudrců. Tohle je prostě na mě osobně moc.

Kámen mudrců

Zdroj: Warner Bros

Většina hereckých výkonů je kouzelná, stejně jako tento svět, vizuální efekty, hudba a akce (až na Nevillův pád z koštěte). Ruperta Grinta v roli Rona budete chtít za kamaráda, nesnesitelnou šprtku Emmu Watson jako Hermionu nebudete moci vystát tak dlouho, až jí vezmete na milost. Toma Feltona jako Draca Malfoe budete nenávidět, to vše je v naprostém pořádku. Jediné, co zde trochu neštymuje je bohužel Daniel Redcliffe jako Harry Potter. Jeho výrazy jsou strnulé, nebo přehnaně udivené, výkon je jaksi bezduchý, smích neupřímný a při závěrečném souboji si můžete všimnout, jak má vychrtlý Harry Potter špeky (pravda že za to asi úplně nemůže samotný herec). Bohužel se tvůrci rozhodli z Harryho Pottera, mladého zranitelného kluka se svými vlastními problémy, udělat novodobého Supermana, který nejenže je opravdu talentovaný chytač, ale také odrážeč a mnoho dalšího. To vše je prostře příšerně moc rušivé a do snímku se tak nemůžete, na rozdíl od dalších dílů, vžít.

Zdroj: Warner Bros

Osobně jsem byl, a navždy asi budu, z filmu Harry Potter a kámen mudrců zklamaný. Může za to opomnění několika postav i dějových linek, snaha z Harryho udělat Supermana a výkon Daniela Redcliffa. I přes to má ale tento snímek své kouzlo. Z jeho chyb se tvůrci poučili, ale stejně se jedná o první a zároveň nejhorší díl filmové série.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)