Harry Potter a relikvie smrti 2. část

Harry Potter a relikvie smrti 2. část bezprostředně navazuje na první díl, o kterém si více můžete přečíst zde. Filmového vyvrcholení série o čaroději s jizvou ve tvaru blesku jsme se dočkali v roce 2011 a již na první pohled bylo všem jasné, že půjde především o velkolepou bitvu o Bradavice.

Harry Potter

Zdroj: Warner Bros

Velkolepé finále před námi

Harry Potter, Ron a Hermiona stále musí najít hned několik viteálů, aby mohli definitivně porazit lorda Voldemorta. Na rozdíl od první části už ale mají aspoň trochu ponětí, jak a kde po těchto magických předmětech pátrat. A tak společně pokračují ve svém dobrodružství, které nakonec všechny aktéry svede na jedno místo. Do slavných Bradavic, které budou svědky velkolepé bitvy nejenom mezi kouzelníky, ale i mezi obry, pavouky a všem možnou další havětí.

Poslední snímek o Harry Potterovi rozhodně neměl lehkou pozici. Zbývalo totiž obrovské množství věcí, které se musí vysvětlit a udělat. Hrdinové musí najít relikvie smrti, viteály, porazit Voldemorta a evidentní jsou i snahy o jakousi mystifikaci Brumbála, kde má Harry projít jakousi desiluzí o tomto velkém čaroději. Podle mého názoru se sice filmový štáb s touto výzvou popasoval v rámci možností dobře, ale i přes to mám ze snímku dodnes hořkosladký pocit.

Harry Potter

Zdroj: Warner Bros

Škoda nedotažených dějových linek

Řada zápletek totiž na filmovém plátnu působí nedotaženě a jaksi odbytě. Na rozdíl od první části naše trio nachází viteály ob den a relikvie smrti jim vlastně sami padají do náruče. Akční stránka filmu působí velkolepě, všem ve finále je to stále pouze kulisa pro pátrání po něčem. Výsledek je pomyslný akční chaos. A tak vlastně jediné, co mě opravdu příjemně překvapilo, je zpracování a vysvětlení motivací profesora Snaepa, které diváka opravdu chytí za srdíčko.

Samotný pád pána zla, asi nejmocnějšího žijícího kouzelníka, je poněkud – no zkrátka se vlastně z ničeho nic rozpadne. Tvůrci nevěnovali větší pozornost ani smrti řady populárních postav, ale to se dá pochopit. Každopádně pokud máte rádi snímky doslova přecpané akcí, pak si poslední díl Harryho Pottera určitě užijete. Herecké výkony jsou po všech stránkách absolutně v pořádku. Nikdo z nich nevyčnívá a nikdo nezůstává pozadu, zkrátka všichni odvedli kvalitní práci. Jediné, co mi po této stránce výrazněji utkvělo v paměti, je děsivý škleb paní Weaslyové v momentě, kdy si to rozdá s Belatrix. Na nějaké herecké majstrštyky zde ani není místo.

Harry Potter

Zdroj: Warner Bros

Uplakané loučení hlavních hrdinů

Snímek je samozřejmě přecpaný nejrůznějšími narážkami na předchozí díly. Není zde nouze ani o pořádnou porci zajímavostí. Na příklad Snape zde poprvé v celé sérii osloví Harryho křestním jménem. Představitelé Harryho, Rona i Hermiony se v poslední den natáčení na place rozplakali a Daniel Redcliffe údajně dostal za tento díl 33 milionů dolarů.

Celkově je poslední díl o Harry Potterovi určitě důstojným zakončením celé ságy. Někdo se určitě pozastaví nad proměnou/neproměnou hlavních hrdinů v závěrečné scéně, která se odehrává řadu let po bitvě, nicméně to pro mě není nic, co by mi kazilo celkový dojem z filmu. Moje osobní resumé je, že je nejlepší si vyčlenit větší porci času a pustit si obě poslední části ságy Harry Potter naráz, jako jeden megadlouhý film.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Kukačky 1. díl – nejnovější seriál České televize
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
Realistický Kult hákového kříže (1998) a fantastický Edward Norton
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
TOP 5: Nejlepší X-Meni
X-Men: Budoucí minulost aneb cestování časem
Sebevražedný oddíl: Rozpoutané peklo – opravdický Sebevražedný oddíl
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
TOP 5 Harry Potter – nejlepší filmy z kouzelnického světa
Kong: Ostrov lebek (2017) a pokus o znovuzrození filmové legendy
Harry Potter a relikvie smrti 2. část
Tenet (2020) je jedním z nejočekávanějších snímků minulého roku se spoustou ale
5 nejlepších filmů ze světa Star Wars
Terminátor: Temný osud – feministický manifest roku 2019
Bumblebee – trošku správný návrat ke kořenům Transformers
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020