Historické velkofilmy, které by vám rozhodně neměly utéct

Historické velkofilmy jsou vždy nákladná a veliká věc. Obrovská očekávání často po uvedení do kin střídají rozpaky a zklamání. Ale občas se vše povede a vznikne úžasná podívaná, která poučí a pobaví. Jelikož filmů podle historických událostí je opravdu hodně, rozhodli jsme se vybrat pouze ty, ve kterých nalezneme nějakou opravdu epickou bitvu a zároveň se snažíme zohlednit i historické období. Zbývá jenom dodat, že vybrané snímky nejsou tak úplně hodnoceny podle historické přesnosti.

  1. Poslední samuraj (2003)

Hrdina americké občanské války a válek s indiány (Tom Cruise) dostává práci v Japonsku, kde pod vedením mladého císaře probíhají rozsáhlé modernizační reformy. Za úkol má vycvičit z Japonců moderní a profesionální vojáky. Hned při první bitvě padá do zajetí samurajských rebelů vedených bývalým císařovým učitelem (Ken Watanabe), kteří modernizaci své země odmítají. Postupem času jej naplno pohlcuje smysl a náplň života těchto legendárních válečníků. Konečný střet mezi samuraji a moderním světem je ovšem nevyhnutelný. Film se zakládá na skutečných událostech, kdy proti reformám povstala skupina samurajů, tzv. Bílí tygři.

Zdroj: Warner Bros.

  1. Waterloo (1970)

Italsko-sovětský snímek mapující období tzv. 100 denního císařství nelze nazvat jinak, než epickým. Napoleon Bonaparte se vrátil z exilu na ostrově Elba, aby se znovu chopil moci ve Francii. To se mu také podařilo a nastalo období, které mapuje tento film, a které skončilo velkolepou bitvou u Waterloo. Film vykresluje události z obou stran barikády. Budete sledovat samotného Napoleona a jeho soupeře Artura Wellesleyho a ani jednoho nebudete optikou snímku považovat za zápornou postavu. A nakonec si užijete jednu z nejepičtějších bitev, které se kdy odehrály na stříbrném plátnu. Toto je opravdický velkofilm a zajímavostí je, že i samotná bitva probíhá tak, jak říkají záznamy.

Zdroj: Paramount Pictures

  1. Alexander Veliký (2004)

Tento snímek vzbudil po svém uvedení dost kontroverze. Film režiséra Olivera Stona o největším vojevůdci naší historie je rozhodně zvláštní. Když jej vidíte poprvé, jste z něj rozhozeni. Když ho skouknete podruhé, myslíte si, že začínáte přicházet na to, co na tom filmu je. Teprve až tak potřetí si snímek opravdu užijete. Dlouho nedotknutou legendu Alexandra Velikého vykresluje jako člověka, se všemi slabostmi. Bitvy ve snímku jsou jak jinak než epické a herecké výkony Colina Farrela (Alexandr) a Jareda Leto (Alexandrův nejlepší přítel) jsou výborné. Pouze Angelina Jolie svojí postavu Alexandrovy matky ztvárnila poněkud podivným způsobem.

historický

Zdroj: Warner Bros.

  1. Jan Žižka (1955)

Příběh o husitském veliteli není tím nejlepším filmem historické trilogie Otakara Vávry, ale splňuje naše předem stanovená kritéria. Samotný děj chvílemi připomíná Hru o trůny a Zdeněk Štěpánek v roli legendárního Žižky je stejně fantastický, jako v roli Jana Husa v předchozím díle. Výprava je velkolepá i z dnešního pohledu a střet husitských vojsk s rytíři ve zbrojích je tak autentický, že máte pocit, že si někdo při natáčení opravdu ublížil. Skvělá práce.

Zdroj: Česká televize

  1. 300: bitva u Thermopyl (2006)

Zach Snyder temné filmy podle komiksů prostě točit umí. 300 je snímek podle slavného komiksu Franka Millera, který je zase podle skutečné události. Bitva u Thermopyl je zřejmě nejhrdinější a nejslavnější příklad vzdoru a ukázka vlivu strategie na průběh bitvy. A přesně tak události z roku 480 př. n. l. vykresluje i tento film. Jistě, mockrát si řeknete, zda to není trochu přitažené za vlasy, ale pokud se podíváte do Dějin otce dějepisu Hérodóta, najde tam stejné drsňácké hlášky i průběh událostí. 300 je velkolepá podívaná, na jejímž konci nezůstane oko suché.

Zdroj: Warner Bros.

  1. Stalingrad (1993)

Druhá světová válka je nejničivější konflikt historie a bitva u Stalingradu je asi nejbrutálnějším střetem všech dob. Na hrůzy války se podíváte očima vojáků, kteří tyto hrůzy zažili v nejsurovější formě a jejich životy tím byly navždy poznamenány. V tomto německo-švédském velkofilmu naleznete i českou stopu. Jednoho z důstojníků Wermachtu zde hraje Karel Heřmánek. Pokud se vám dělá špatně u krvavějších scén, rozhodně nedoporučujeme se na tento slavný film dívat, ačkoliv opravdu stojí za to. Působí tak autenticky, že i otrlejší diváci se budou budit ze snů s pocitem, že u Stalingradu bojovali. A nejhorším na tom všem je, že vše, co ve filmu uvidíte, se skutečně ve Stalingradu dělo.

filmy

Zdroj: Senator Film

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)