Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu

Československý film Cesta do pravěku z roku 1955 režiséra a scenáristy Karla Zemana (na scénáři se podílel J.A. Novotný) měl původně oslovit zejména dětskou generaci. Skutečnost ovšem dalece předčila očekávání a snímek už celá desetiletí oslovuje diváky každého věku. Stal se filmovou klasikou, učební pomůckou a dost pravděpodobně i inspirací mnoha pozdějších kasovních trháků (například trilogie Jurský park).

Zdroj: Česká televize

Světový unikát

Dobrodružný fantastický snímek (nebo snad fantastický dobrodružný?) lze bez uzardění nazvat průkopnickým filmovým počinem. Byl natáčený částečně v ateliérech, na slovenské řece Váhu, na zlínské přehradě i na německé Rujáně. Díky tomuto přelomovému projektu se celé generace dětí zábavně a názorně seznámily s dějinami naší planety, a trnuly přitom napětím v úžasu nad obživlými pravěkými tvory zhmotněnými tak, že se navždy vryli do našeho povědomí. V roce 1959 byl film vyznamenán na Mezinárodním festivalu v Mannheimu a v Benátkách, o rok později byl tento snímek uveden dokonce v americké distribuci a jeho dopad tak překročil hranice tehdejšího Československa. Byl prodán do 72 zemí celého světa. K jeho kvalitám se vyslovil i Steven Spielberg (Jurský park), který nešetřil chválou a uznal, že kvalita tohoto díla je na dobu jeho vzniku zcela neuvěřitelná.

Cesta do pravěku

Zdroj: Česká televize

Proti proudu času

Děj začíná ve chvíli, kdy čtveřice chlapců Petr, Jeník, Toník a Jirka najdou zkamenělinu trilobita. Inspirováni exponáty v muzeu, rozhodnou se vydat na dřevěné pramici proti proudu času a spatřit tak na vlastní oči živého mamuta. Proplouvají tedy na loďce jeskyní, u níž trilobita našli … a za ní se jim otevírá fantastický svět historie naší planety. Ve zpětném sledu proplouvají dobou ledovou, obdobím třeti i druhohor, až nakonec k samým počátkům života na Zemi. Na vlastní kůži zažívají proměny klimatu a přírody, setkávají se s živočichy jednotlivých období a sledují úchvatné divadlo vzniku i zániku. Cestou samozřejmě sami čelí nebezpečným situacím, poznávají sílu vlastního přátelství i hranice svých možností. Svá dobrodružství zapisují do palubního deníku. Jejich fantastická cesta končí v momentě, kdy se na mořském pobřeží setkají s živým trilobitem.

Zdroj: Česká televize

Česká „škola hrou“

Dva z dětských hrdinů – vlastně jejich představitelé – Vladimír Bejval a Petr Herrmann měli za sebou už předchozí filmovou zkušenost, Josef Lukáš a Zdeněk Husták nikoliv. Herecký výkon všech čtyř chlapců byl však naprosto vyrovnaný, bezprostřední a přirozený. Vysoko oceňovaná triková i výtvarná stránka pak zdatně doplňuje světově uznávanou vědeckou korektnost. Tvůrci úzce spolupracovali se známým českým paleontologem Josefem Augustou. Z tohoto úhlu pohledu je především třeba ocenit naučnou hodnotu snímku při současně populárním zpracování, které nepřipustilo zařadit snímek do škatulky „naučný“ a přidalo mu na atraktivitě. Samozřejmě, ne každý je fandou starých filmů – tento je však skutečnou filmovou klasikou, školou filmového umění, která nestárne, a kterou (nebojím se to říct) by doopravdy měl znát každý. Můžete jej vidět znovu a znovu, jako dítě i jako dospělý, a pokaždé budete okouzleni. V roce 2019 byl navíc původní snímek digitálně restaurován. Kdo tedy máte doma dítka školou povinná, kdo jste ho snad nějakým zázrakem ještě neviděli, neváhejte. Máte příležitost prožít 90 minut zábavy i poučení, které vám umožní poetický návrat do dětských let.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)