Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu

Československý film Cesta do pravěku z roku 1955 režiséra a scenáristy Karla Zemana (na scénáři se podílel J.A. Novotný) měl původně oslovit zejména dětskou generaci. Skutečnost ovšem dalece předčila očekávání a snímek už celá desetiletí oslovuje diváky každého věku. Stal se filmovou klasikou, učební pomůckou a dost pravděpodobně i inspirací mnoha pozdějších kasovních trháků (například trilogie Jurský park).

Zdroj: Česká televize

Světový unikát

Dobrodružný fantastický snímek (nebo snad fantastický dobrodružný?) lze bez uzardění nazvat průkopnickým filmovým počinem. Byl natáčený částečně v ateliérech, na slovenské řece Váhu, na zlínské přehradě i na německé Rujáně. Díky tomuto přelomovému projektu se celé generace dětí zábavně a názorně seznámily s dějinami naší planety, a trnuly přitom napětím v úžasu nad obživlými pravěkými tvory zhmotněnými tak, že se navždy vryli do našeho povědomí. V roce 1959 byl film vyznamenán na Mezinárodním festivalu v Mannheimu a v Benátkách, o rok později byl tento snímek uveden dokonce v americké distribuci a jeho dopad tak překročil hranice tehdejšího Československa. Byl prodán do 72 zemí celého světa. K jeho kvalitám se vyslovil i Steven Spielberg (Jurský park), který nešetřil chválou a uznal, že kvalita tohoto díla je na dobu jeho vzniku zcela neuvěřitelná.

Cesta do pravěku

Zdroj: Česká televize

Proti proudu času

Děj začíná ve chvíli, kdy čtveřice chlapců Petr, Jeník, Toník a Jirka najdou zkamenělinu trilobita. Inspirováni exponáty v muzeu, rozhodnou se vydat na dřevěné pramici proti proudu času a spatřit tak na vlastní oči živého mamuta. Proplouvají tedy na loďce jeskyní, u níž trilobita našli … a za ní se jim otevírá fantastický svět historie naší planety. Ve zpětném sledu proplouvají dobou ledovou, obdobím třeti i druhohor, až nakonec k samým počátkům života na Zemi. Na vlastní kůži zažívají proměny klimatu a přírody, setkávají se s živočichy jednotlivých období a sledují úchvatné divadlo vzniku i zániku. Cestou samozřejmě sami čelí nebezpečným situacím, poznávají sílu vlastního přátelství i hranice svých možností. Svá dobrodružství zapisují do palubního deníku. Jejich fantastická cesta končí v momentě, kdy se na mořském pobřeží setkají s živým trilobitem.

Zdroj: Česká televize

Česká „škola hrou“

Dva z dětských hrdinů – vlastně jejich představitelé – Vladimír Bejval a Petr Herrmann měli za sebou už předchozí filmovou zkušenost, Josef Lukáš a Zdeněk Husták nikoliv. Herecký výkon všech čtyř chlapců byl však naprosto vyrovnaný, bezprostřední a přirozený. Vysoko oceňovaná triková i výtvarná stránka pak zdatně doplňuje světově uznávanou vědeckou korektnost. Tvůrci úzce spolupracovali se známým českým paleontologem Josefem Augustou. Z tohoto úhlu pohledu je především třeba ocenit naučnou hodnotu snímku při současně populárním zpracování, které nepřipustilo zařadit snímek do škatulky „naučný“ a přidalo mu na atraktivitě. Samozřejmě, ne každý je fandou starých filmů – tento je však skutečnou filmovou klasikou, školou filmového umění, která nestárne, a kterou (nebojím se to říct) by doopravdy měl znát každý. Můžete jej vidět znovu a znovu, jako dítě i jako dospělý, a pokaždé budete okouzleni. V roce 2019 byl navíc původní snímek digitálně restaurován. Kdo tedy máte doma dítka školou povinná, kdo jste ho snad nějakým zázrakem ještě neviděli, neváhejte. Máte příležitost prožít 90 minut zábavy i poučení, které vám umožní poetický návrat do dětských let.

Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tereza
Tereza
3 měsíců před

Úžasný film, který nikdy nezestárne. S dětmi jsme to jednu dobu pouštěli každý víkend a je na čase to zopakovat 🙂

Jiřka
Jiřka
3 měsíců před
Reply to  Tereza

máte pravdu, skvělý film – vždy se na něj ráda podívám.

Jan
Jan
3 měsíců před

Technicky ano, ale herecke vykony a dialogy naprosta hruza. Nekoukatelne!

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem
Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část
Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)
Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky