Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky

Čtyřdílný dramatický životopisný seriál Božena odvysílala Česká televize hned z počátku roku 2021. Napadá mě, že zprostředkovaný dramatický životní příběh české spisovatelky Boženy Němcové do jisté míry na chvíli zaclonil i současnou dramatickou situaci covidové epidemie, kterou právě teď zažíváme všichni v reálu.

Božena

Zdroj: Česká televize

Silné ženy

Na scénáři této minisérie se podílely Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, režii držela pevně v rukou Lenka Wimmerová a nutno říci, že se těmto třem dámám podařilo vytvořit, a divákům zprostředkovat, strhující podívanou. Životní příběh spisovatelky Boženy Němcové zná více méně každý – nemá smysl jej znovu popisovat. Učíme se o ní ve školách, její Babička dodnes patří do povinné školní četby. Božena Němcová byla za dlouhá léta postavena na pomyslný piedestal. Jenže tato minisérie vykresluje Boženu popravdě jinak než učebnicové životopisy. Autorkám se podařilo představit ji jako dynamickou osobnost, ženu, která odmítla podléhat jakýmkoliv konvencím. Jako osobnost odvážnou a osvícenou, která předběhla svoji dobu, jako ženu neustále bojující, tvrdohlavou, cílevědomou, živelnou a milující, ženu nesmírně nadanou, zároveň však také chybující a dalo by se říci do značné míry (zejména v osobním životě) také bezohlednou a egocentrickou. Boženu Němcovou jako takovou hodnotit netřeba. Filmové zpracování pak nelze hodnotit jinak, než absolutně kladně. Série je dynamická, dramatická, překvapující a napínavá až do samého konce. A to je u filmu, kde známe děj i konec, skutečně co říci. K takovému vyznění rozhodně přispělo i herecké obsazení zejména hlavních rolí, včetně postavy Josefa Němce bravurně ztvárněné Janem Hájkem.

Božena

Zdroj: Česká televize

Dvě představitelky hlavní role

Do hlavní role byly obsazeny hned dvě herečky – v prvních dvou dílech hrála mladou Barboru (Božena) Němcovou Anna Kameníková – a skoro mě napadá, že „hrála“ není to správné slovo. Ona totiž svou postavu žila. Byla výborná, autentická, živočišná, opravdová a přesvědčivá. Ve druhé polovině se role starší Boženy Němcové ujala Aňa Geislerová. Ta měla samozřejmě pozici nevýhodnější, protože divák si už zvykl na původní (navíc skutečně nečekaně skvělou) představitelku, a tak touto změnou v polovině série (jakkoliv byla s ohledem na věk Boženy Němcové pochopitelná) lehce utrpěla uvěřitelnost postavy, když její interpretace byla přirozeně odlišná. Po pravdě řečeno, ani pro jednu z nich to nemohl být lehký úkol. Všem známé (už ze školy) Boženě Němcové totiž musely vdechnout uvěřitelné pohnutky i prožitky – a těmi ji oživit natolik, aby divák unesl ten posun postavy (slavné spisovatelky, autorky Babičky) do skutečného života, do reálné doby. Aby byl divák ochoten omlouvat její lidské chyby a upřímně se obdivovat jejím přednostem – aby byl ochoten provázet ji celé čtyři díly jejím nelehkým životem a uvěřit. A to se podle mého názoru podařilo vrchovatě.

Zdroj: Česká televize

Palec vzhůru

Tato televizní minisérie není jen pouhým zprostředkovaným odvyprávěním slavného života, byť může jistě dobře sloužit i jako učební pomůcka. Obstála by i jako dramatický historický projekt, napínavý a autentický natolik, že zaujme kohokoliv a kdekoliv na světě. Příběh se celé čtyři díly odvíjí svižně, nemá hluchá místa, je velmi emotivní, k čemuž přispívá i výborná hudba Jakuba Kudláče. Za mě jednoznačně nadstandardně dobrá práce a upřímně doporučuji.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Copak je to za vojáka (1987) současná opatření se blíží těm v tomto filmu
Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu
Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC
Maska (1994) je vtipná podívaná s Jimem Carrym v hlavní roli
Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu
Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie
Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru
Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Ready Player One
Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce
Galaxy Quest (1999) komedie, kterou nesmíte přehlédnout
Animovaný zlobr Shrek v roce 2001 očaroval malé i velké diváky
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020