Harry Potter a fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řád je pátým pokračováním dnes již kultovní série o brýlatém čaroději. Film přišel do kin v roce 2007 a David Yates, který vydržel od tohoto dílu až do konce. Podle herce Daniela Radcliffa, který ztvárnil postavu Harryho, se jedná o jeho nejoblíbenější díl.

Zdroj: Warner Bros

Strhující děj napínavý od začátku do konce

Lord Voldemort se vrátil, ale to, co Harry Potter viděl na vlastní oči, je nepřijatelné pro ministerstvo kouzel a zejména pro jeho ministra. Harry se tak vrací do Bradavic v dosti nepříjemné situaci. Zatímco nejrozšířenější mass médium v jeho světe zuřivě informuje o tom, že si Harry vymýšlí a ředitel Brumbál lže, jak jen může, Harrymu věří už jenom jeho nejbližší. Ministr kouzel se zmítá v paranoidních představách a myslí si, že se Brumbál potají chystá převzít moc. Jako svého špeha vyšle do Bradavic novou profesorku obrany proti černé magii, jistou Dolores Umbridgovou, která okamžitě rozjíždí pro-ministerská opatření a vládu teroru. Lord Voldemort mezitím sbírá síly a připravuje se na přicházející válku. Harry Potter a fénixův řád tak může začít. Po dějové stránce je tak film opravdu našlapaný k prasknutí. Vše skvěle odsýpá a nejnovější záporačka Dolores Umbridgová je tak nepříjemná osoba, že jí všichni budete nenávidět i dlouho potom, co film skončí. Během filmu vás naprosto nic neruší, a tak po této stránce není snímku moc co vytknout, snad vyjma zjednodušení situace okolo odhalení tajné studentské organizace vedené Harrym. A zároveň se jedná o velice trefnou kritiku lidí, kteří jsou u moci, včetně poodhalení toho, jak na veřejnost působí světová mass média. Skoro až si člověk vzpomene na agenta Bureše.

Zdroj: Warner Bros

Dobré herecké výkony a jeden opravdu fantastický

Dávno pryč jsou časy, kdy Daniel Radcliff působil nevěrohodně (kritizovali jsme ho za výkon v prvním dílu zde). Role Harryho Pottera se tentokrát zhostil na výbornou. Skvěle dává najevo rozpolcenost své postavy. Je nervózní, skromný a rozhodně poznamenaný tím, co zažil, ale když už se rozhodne, tak stojí pevně a přesvědčeně až do konce. Ema Watson v roli Hermiony je již tradičně okouzlující a přesně taková, jakou jste si její postavu vždy představovali. Snad jenom Rupert Grint dává svojí postavě až moc nádech tragikomického hrdiny, ale upřímně, takový Ron vždycky trochu byl. Všechny diváky pak zcela okouzlí střelenka Lenka Láskorádová (Evanna Lynch). Ale naprosto fantastický herecký výkon, který pozvedá tento snímek nad většinu ostatních, je výkon Imeldy Staunton (profesorka Umbridgová).  Právě díky ní a díky fantastické práci s kostýmy budete tuto postavu nenávidět stejně, jako fanoušci fotbalové Sparty nenávidí Davida Limberského.

Zdroj: Warner Bros

Efekty, akce a ublížení na zdraví

Zejména díky dvojčatům Weasleovým si chvíle budete připadat jako při sledování Kamene mudrců. Ronovi bratři totiž pomalu rozjíždí svůj bysnys s žertovnými předměty. V tomto dílu opravdu není nouze o nejrůznější výbuchy rachejtlí a roztomilá kouzla. Jenom střet členů Harryho a jeho přátel se smrtijedy je až trochu moc temný na to, aby se v něm divák s přehledem vyznal. Podobný problém při natáčení pravděpodobně měli i samotní herci, neboť během jedné ze scén herečka Helena Bonham Carter (Belatrix) propíchla Matthewovi Lewisovi (Nevil) ušní bubínek. A závěrečný souboj Brumbála s pánem zla? Tato záležitost je přímo epická, plná krásných barev a malých zázraků. Rozhodně je na co se dívat. Harry Potter a Fénixův řád tak patří mezi suverénně nejlepší snímky z kouzelnického světa J. K. Rowlingové.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)